Toks azijietiškas karpis ant švenčių stalo priblokš svečius: tikrai nesate valgę jo su mandarinais

Azijietiškas karpis receptai

Nors karpis populiarumu nedaug atsilieka nuo silkės, kartais jo vengiama dėl dumblo kvapo ar nelabai patinka keptuvėje apskrudinti jo gabalėliai. Tačiau šventėms karpį galima paruošti pasinaudojus specialistų patarimais – originaliau, sveikatai palankiau, su mažiau riebalų. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad karpis yra riebi žuvis, tad nors jį valgyti ir sveika, bet reikėtų nepamiršti saiko, ypač per šventes, kai ragaujama daug patiekalų.  Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria, kaip namuose laikyti nusipirktą šviežią karpį ir jį paruošti. 

Geriausia – neseniai pagauta žuvis 

Žuvininkystės specialistai teigia, kad būtent šiuo metu, žiemą, karpio skonis – gardžiausias, tad nenuostabu, kad šventėms jis patiekiamas šalia silkės. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, žuvis yra lengvai virškinamas, turtingas didelės biologinės vertės baltymais, produktas. Vis dėlto, ne visa žuvis vienodai vertinga – geriausia valgyti šviežią, neseniai pagautą žuvį. 

„Žuvis – gyvūninės kilmės produktas, kuriame randamas visas spektras naudingų maisto medžiagų: riebaluose tirpių vitaminų A, D, E, taip pat mineralinių medžiagų. Ją reikėtų valgyti bent du kartus per savaitę, o iš viso per abu valgymus suvartoti apie 300 gramų. Taip bus gaunama maksimali nauda iš žuvies ir kartu racionas bus pakankamai įvairus“, – sako gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė.

Dažniausiai karpio gabaliukai kepami keptuvėje, nors galima juos ar visą žuvį troškinti su daržovėmis ar kepti orkaitėje. O jei jau kepate keptuvėje, gydytoja dietologė primena, kad po kiekvieno kepimo vertėtų kruopščiai pašalinti aliejaus likutį ir įpilti naujo: „Taip pat reikėtų stengtis, kad kuo mažiau riebalų prisigertų į žuvį – jos gabaliukus greitai įdėti ir greitai ištraukti, o iškepus padėti ant popierinio rankšluosčio, kad aliejaus likučiai nuvarvėtų.“

Karpis šventėms – ir skubantiems, ir norintiems eksperimentuoti virtuvėje

Jei norą  pasiruošti švelniai salstelėjusio skonio karpį stabdo tik šioks toks dumblo kvapas, jį galima labai lengvai panaikinti, žuvį ištrynus citrinos sultimis arba perskalavus druskos tirpalu. Nuskutę žvynus ir išskrodę žuvį, ją nuplaukite, nusausinkite ir gaminkite. Iš žuvies galvos galima išvirti gardų sultinį, tad jos neišmeskite. 

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria nusipirktą žuvį ar jos gabaliukus iškart pasidėti  šaltai: „Šviežios žuvies ir jūrų gėrybių produktus namuose reikėtų laikyti vėsiai. Geriausios temperatūros sąlygos – nuo 0 iki 2 laipsnių. Žuvies filė, priklausomai nuo gamintojo nurodytų laikymų sąlygų, gali būti laikoma ir kiek aukštesnėje temperatūroje. Tokiu būdu pavyks išlaikyti produktus šviežius ir užtikrinti nepriekaištingą jų kokybę.“

Prieš Kūčias ir Kalėdas žmonės laikosi tradicijų: labiausiai auga silkių, šprotų bei skirtingų žuvies patiekalų pardavimai, pirkėjai ieško ir šaldytos, ir šviežios, ir sūdytos ar rūkytos žuvies. Didėja ir paruoštų gaminti bei jau pagamintų žuvies patiekalų paklausa. „Turime skrosto karpio ant ledo, atšaldytų paprastųjų karpių kepsnelių, kurie bus skanūs ir kepti, ir troškinti su daržovėmis. Mūsų kulinarai ruošia pirkėjų įvertintą įdarytą keptą karpį, galima nusipirkti ir keptų kiaušinio plakinyje karpio gabalėlių“, – vardija komercijos operacijų vadovė.

Pasak ekspertės, Lietuvoje auginamos žuvies išskirtinumas tas, kad ji niekada nebūna užšaldoma, todėl į prekybos centrus pristatoma tik šviežia: „Žuvis, kuri dar vakar plaukiojo tvenkinyje, jau šiandien išdorota atsiduria prekybos centro vitrinoje ant ledo, kur gali išbūti apie septynias dienas.“

Kulinarai kviečia išsikepti sultingą, aromatingą ir gardų karpį, kuris papuoš jūsų šventinį stalą.

Azijietiškai paruoštas karpis

Patiekalui reikės:

3-4 vnt mandarinų;

paprastojo karpio;

2 šaukštelių druskos;

4 šaukštelių pjaustytos imbiero šaknies;

1 šaukšto pjaustytų česnakų;

pakuotės svogūnų laiškų;

3 šaukštų bulvių krakmolo;

200 ml sezamų aliejaus;

3 šaukštų Austrių padažo;

3 šaukštų šviesaus sojų padažo;

1 šaukšto cukraus;

100 ml vištienos sultinio. 

Kaip gaminti:  

  1. Mandarinus nulupkite ir 15-20 minučių pamerkite į vandenį, kol suminkštės. Tada supjaustykite.
  2. Iš abiejų karpio pusių padarykite 4 ilgus įpjovimus (karpis turėtų būti išdarinėtas, žvynai nuskusti) ir įtrinkite druska. Į žuvies pilvą įdėkite 1 šaukštelį susmulkinto imbiero, 1 šaukštelį susmulkinto česnako, 2 šaukštelius sojos padažo ir saujos smulkintų svogūnų. Pabaigoje pabarstykite žuvį krakmolu.
  3. Didelėje keptuvėje įkaitinkite aliejų ir apkepkite karpį iš abiejų pusių po 6 minutes, kad odelė taptų auksinės spalvos. Išimkite iš keptuvės ir padžiovinkite žuvį ant popierinio rankšluosčio.
  4. Dar kartą įkaitinkite aliejų, suberkite pusę likusių svogūnų, likusį česnaką, imbierą, mandarinų žieveles ir maišydami pakepinkite 1 min. Supilkite austrių, čili ir sojų padažus, cukrų, vištienos sultinį, gerai išmaišykite ir įdėkite karpį. Uždėkite dangtį ir troškinkite 15 minučių. Sudėkite mandarinų griežinėlius ir patroškinkite dar 2-3 minutes.
  5. Patiekite karštą, apibarstę likusiais laiškiniais svogūnais.
  6. Jei neturite didelės keptuvės su dangčiu, karpį galima kepti ir 200-250 laipsnių orkaitėje, atskirai paruošiant padažą ir užpilant ant žuvies, kuri dedama į kepimo skardą. Uždenkite folija ir kepkite ją 1 valandą. Patiekite su ryžiais arba makaronais. 

Skanaus!

TAIP PAT SKAITYKITE