Kad tvarkymasis nevirstų siaubą keliančiu pusmečio projektu, reikia tik gero plano ir šiek tiek disciplinos, o daugiausiai dėmesio švarai reikėtų skirti virtuvėje, mat netvarka šioje namų erdvėje gali greitai ir nemaloniai sutrikdyti sveikatą. Profesionalūs virtuvės meistrai – jie ne tik maisto ruošimo, bet ir tvarkos ekspertai – dalijasi, kokius švaros įgūdžius kasdien taiko namuose, kaip renkasi valymo priemones ir koks planas padeda palaikyti tvarką neišlaidaujant.
„Suprantama, kad profesionalioje darbo aplinkoje galioja griežti reikalavimai, kurie buitinėmis sąlygomis gali būti net neįgyvendinami. Tačiau mes visi – už „Meistro kokybės“ maisto ruošimą ir jo saugą atsakingi specialistai, dalį įgūdžių bei įpročių parsinešame namo: po maisto ruošimo iškart susitvarkome, nenaudojame tos pačios lentelės ir peilio termiškai neapdorotai mėsai, žuviai ir salotoms pjaustyti, neplauname žalios mėsos ar žuvies plautuvėje ant indų, reguliariai valome šaldytuvo lentynas ir peržiūrime šaldytuvo turinį, kad nesikauptų sugedę ar pasibaigusio galiojimo termino produktai“, – kalba Ugnė Ulickienė, didžiausio lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ Kokybės vadovė.
Pasak jos, tai būtinos sąlygos siekiant išvengti kryžminės taršos – kai bakterijos nuo vieno maisto, pavyzdžiui, žalios mėsos ar žuvies, nuo įrankių gali patekti ant salotų, duonos ir sukelti apsinuodijimą.
U. Ulickienė, pažymi, kad kryžminė tarša galima ne tik gaminant maistą, bet ir netinkamai jį laikant šaldytuve ar spintelėse, o viena dažniausių klaidų, dėl kurios maistas greičiau sugenda – per retai valomas ir per daug maisto produktų prigrūstas šaldytuvas.
Susikurkite sistemą, kaip atsekti galiojimo terminą
„Bakterijos dauginasi ir šaldytuve, ypač tose vietose, kur ilgai stovėjo mėsa, žuvis ar nefasuotos daržovės, vaisiai, atidaryti indeliai su pieno produktais kaip grietinė, sūris, kurio pakuotė jau praplėšta ir pan. Dažnai pamirštami į lentynų galą nustumti produktai – jų galiojimo terminas pasibaigia, o vienas sugedęs produktas gali užkrėsti kitą šaldytuve laikomą maistą. Todėl labai svarbu šaldytuvą valyti ne kartą per sezoną, bet tvarką ir švarą jame palaikyti nuolat – peržiūrėti jo turinį, prioriteto tvarka suvartoti besibaigiančio galiojimo produktus, išvalyti lentynas, nelaikyti vienoje lentynoje daržovių ir mėsos. Na, o šaldiklį reikėtų valyti tuomet, kai jo sieneles aptraukia ledas, kuris didina elektros sąnaudas“, – kalba „Maximos“ Kokybės vadovė.
U. Ulickienė dalijasi maisto ruošimo profesionalų įpročiu, kuris leidžia lengviau išvengti sugedusio maisto tiek šaldytuve, tiek spintelėse – perdedant ar perpilant iš parduotuvės parsineštus maisto produktus į kitą tarą, prie jos reikėtų pridėti išsikirptą originalią ženklinimo etiketę, kad matytųsi laikymo sąlygos ir tinkamumo vartoti terminas.
„Žinoma, svarbu nepamiršti, kad ženklinimas „geriausia iki“ reiškia, kad produktą neretai dar galima vartoti ir pasibaigus etiketėje pažymėtam terminui, tačiau prieš tai reikia jį įvertinti pasitelkus juslinį vertinimą, taip pat pagal fizikines savybes. Bet kuriuo atveju, susikūrus sistemą leidžiančią patogiai atsekti tinkamumo vartoti terminą, žymiai lengviau palaikyti tvarką – nebereikia skirti atskiros dienos spintelių ir šaldytuvo švarinimui“, – teigia U. Ulickienė.
Natūralios priemonės – tik paprastoms užduotims
„Maximos“ Kokybės vadovė pasakoja, kad maistą ruošiantys „Meistro kokybės“ profesionalai virtuvės valymo ir dezinfekavimo darbus atlieka tiek darbo pabaigoje, tiek ir po kiekvienos operacijos ir tam naudoja tik profesionalias priemones, patvirtintas prekybos tinklo vidaus programose.
„Buityje tokie aukšti standartai nebūtini – su namų valymo užduotimis efektyviai susitvarkys kasdienio vartojimo buitinė chemija. Paprastoms užduotims kartais galima panaudoti ir natūralias priemones – puodeliai su arbatžolių „pėdsakais“ tikrai puikiai išsiplauna su soda, paviršių dezinfekavimui galima naudoti vandens ir acto tirpalą, actas gerai susidoroja ir su kalkėmis. Vis dėlto naudoti natūralias valymo priemones įsisenėjusiems nešvarumams šalinti kainuoja daug laiko ir pastangų, o rezultatas ne visada tenkina. Rekomenduočiau natūralius būdus taikyti turint alergijas cheminėms medžiagoms ar labai stipriai skaičiuojant išlaidas, nes vis tik natūralūs būdai kainuoja mažiau. Visuomet reikėtų individualiai įsivertinti aplinkybes ir kokio efektyvumo siekiame. Kai tvarkantis svarbu nesugaišti daug laiko, buitinė chemija „susidoroja“ geriau“, – kalba U. Ulickienė.
Taupymo pagrindas – nuolaidos ir geras planas
Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, „Maximos“ Komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė, atkreipia dėmesį, kad dukart per metus prekybos tinklas organizuoja „Švaros mugę“, taip suteikdamas galimybę pirkėjams pigiau apsirūpinti būtinomis švaros ir buitinės chemijos prekėmis.
„Metai iš metų stebime, jog namų švarinimo pikai yra rugsėjo mėnesį, kai po atostogų visi grįžta į įprastą darbo bei mokslų rutiną, bei kovo mėnesį, pasitinkant šiltąjį sezoną. Atliepdami žmonių įpročius, šiuo metu rengiame „Švaros muges“, kad pirkėjai galėtų sutaupyti iki 50 proc. nuo įprastos kainos būtinoms švarinimosi prekėms, kai jų labiausiai reikia. Taip pat matome, kad pirkėjai naudojasi proga pigiau įsigyti bene kasdien naudojamų švaros prekių atsargų – popieriaus gaminių, indų ploviklių, tualeto valiklių ir įvairių skalbimo priemonių“, – kalba I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
U. Ulickienė pažymi, kad siekiant dar labiau taupyti, prieš einant į parduotuvę pravartu susidaryti planą, kuris leis priemones įsigyti tikslingai – tas kurių reikia, nepasiduodant spontaniniam pirkimui.
„Kviesčiau susirašyti visas užduotis, kurias reikia atlikti namuose – nuo dulkių valymo, indų plovimo, skalbimo, iki įsisenėjusių nešvarumų valymo orkaitėje, vonioje, langų plovimo. Tuomet reikėtų susidėlioti periodiškumą – kaip dažnai tuos darbus norime atlikti ir susirašyti, kokių priemonių reikalauja šie darbai. Įvertinkite, kokių jų turite namuose, kurių atsargas reikia papildyti dažniau. Tai leis apsipirkti sąmoningai ir tikslingai. Patikinu, kad toks išsamus tvarkymosi planas ir atsakomybių šeimoje pasidalinimas stipriai palengvina buitį ir padeda užtikrinti namuose tvarką sutaupant nemažai laiko“, – teigia U. Ulickienė.