Velykų stalo repeticija: ekspertė pataria, kaip nesudėtingai ir nebrangiai paruošti skirtingų rūšių mėsą

Mėsos patiekalai kaip ruošti

Artėjant ryškiausiai pavasario šventei, lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ inicijuota apklausa atskleidė, kad beveik pusė gyventojų patiekalus savo velykiniam stalui ketina gamintis patys, o kas antras planuoja paruošti bent dalį vaišių. Tad maisto gamybos ekspertė kviečia surengti velykinio stalo repeticiją ir pataria, kaip lengvai ir tinkamai paruošti net kelis skirtingus mėsos patiekus kiekvieno skoniui bei sutaupyti. 

 „Maximos“ užsakymu rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa apie gyventojų įpročius ruošiantis Velykoms atskleidė, kad praktiškai visi tautiečiai šiai šventei patys gamina vaišes – kiek daugiau nei pusė apklaustųjų patys ketina ruošti tik dalį patiekalų velykiniam stalui, o dalį jų įsigys jau pagamintų. Panaši gyventojų dalis nurodo, jog visus patiekalus gamins tik patys. Kas trečias gyventojas teigia besistengiantis, jog ant Velykų stalo būtų ir šeimos tradicija tapusių patiekalų, ir dar neragautų, o naujoves į šventinį meniu teigia įtraukiantys beveik kas penktas apklaustasis. 

Nenumaldomai artėjant Velykoms, „Maximos“ ekspertai kviečia išmėginti kelis nesudėtingus patiekalus iš gyventojų mėgstamiausios mėsos – kiaulienos bei vištienos, kurie laisvai galėtų tapti šventinio stalo pažiba. Prekybos tinklo duomenimis, šviežia kiauliena yra pati perkamiausia lietuvių mėsa, o vištiena pagal paklausą rikiuojasi antroje vietoje. 

„Kasdieniam meniu pirkėjai daugiausiai renkasi smulkintą ar malti skirtą kiaulieną, o šylant orams, kai gyventojai ima daugiau iškylauti gryname ore, auga šonkaulių ir sprandinės, vištienos sparnelių paklausa“, – kalba Renata Kežionienė, prekybos tinklo „Maxima“ Rinkodaros departamento direktorė ir priduria, kad kiauliena bei vištiena yra vienos iš bazinių prekių, kurias pirkėjai į savo krepšelius deda kasdien ir pirmenybę teikia Lietuvos ūkių produkcijai, kuri sudaro didžiąją dalį „Maximos“ mėsos ir paukštienos asortimento.

Brigita Baratinskaitė, „Maxima“ Maisto gamybos departamento direktorė antrina, kad šviežia kiauliena ir vištiena daugeliui yra vieni dažniausių pasirinkimų tiek kasdienėje mityboje, tiek gaminant patiekalus šventėms.

Primena – šią mėsą svarbu patiekti tik gerai iškeptą 

B. Baratinskaitė atkreipia dėmesį, kad priešingai nei jautieną, avieną ar antieną, kurių iškepimo lygį galima pasirinkti pagal skonį, tiek kiaulieną, tiek vištieną svarbu patiekti tik gerai iškeptą. 

„Tiek kepant orkaitėje, tiek iškylaujant gamtoje ir gaminant ant grilio, svarbu skirti pakankamai laiko, kad kiauliena ir vištiena iškeptų iki galo ir būtų saugi valgyti. Kita vertus, taupantys laiką ir nemėgstantys ilgai plušti virtuvėje, gali rinktis termiškai jau apdorotą mėsą, kurios kepimo laikas yra trumpesnis. Tai ypač aktualu gaminant sultingus kiaulienos šonkaulius, kurie įprastai keptų apie valandą ir daugiau. Tačiau greitesniam ir lengvesniam paruošimui galima rinktis kepimui skirtų ilgai virtų šonkaulių, kuriuos skanu ir saugu valgyti pakepus apie 20 minučių“, – sako B. Baratinskaitė. 

Tuo tarpu tiems, kurie mėgsta suktis virtuvėje ir nori patys pasigaminti mėsos patiekalą, bet nesugaišti pusdienio prie puodų, maisto gamybos ekspertė atskleidžia nesudėtingus ir greitus sultingos kiaulienos nugarinės ir aromatingo vištienos pyrago receptus. 

Sultinga kiaulienos nugarinė – du kepimo būdai 

Reikės: kiaulienos nugarinės, svogūno, 7 česnako skiltelių, druskos, pipirų, kadagio uogų (arba kmynų), šakelės šviežio rozmarino, 5 šaukštų alyvuogių aliejaus. 

Gaminame: nuluptą ir nuplautą svogūną sutarkuokite smulkia tarka, nuluptas česnako skilteles sutrinkite, sugrūskite kadagio uogas, sutrinkite nuskabytus rozmarino lapelius ir viską sumaišykite dubenėlyje su druska, grūstais juodaisiais pipirais bei alyvuogių aliejumi. Prieskonių ir aliejaus kiekį pasirinkite pagal nugarinės dydį – šiuo mišiniu gerai ištrinkite mėsą, susukite į maistinę plėvelę ir palikite šaldytuve apie 2 valandas. Praėjus šiam laikui, didelėje keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus ir ant didelės kaitros apkepkite nugarinę iš visų pusių. 

Kadangi nugarinė nėra labai riebi kiaulienos dalis, neapsiriksite ją kepdami specialioje kepimo rankovėje, kuri neleidžia išgaruoti drėgmei, padeda vienodai paskirstyti temperatūrą ir sumažinti kepimo laiką. Rankovėje sandariai užrištą sprandinę į skardą dėkite taip, kad riebalų sluoksnis būtų viršuje – tirpdami riebalai gersis į mėsą ir suteiks jai dar daugiau sultingumo . 

Orkaitę gerai įkaitinkite – iki 220 laipsnių, dar prieš dėdami į ją nugarinę. Tik po maždaug 15 minučių sumažinkite kaitrą iki 150 laipsnių ir kepkite mėsą maždaug pusantros valandos. 

Vištienos pyragas – ir kasdienai, ir šventiniam stalui 

Reikės: 50 g sviesto, 1 smulkiai supjaustyto poro, 1 kg vištienos faršo, šakelės šviežio čiobrelio (nuskabytų lapelių), 2 lauro lapų, 2 šaukštų miltų, 100 ml baltojo sauso vyno, 300 ml vištienos sultinio, 100 ml riebios grietinėlės, šaukšto garstyčių, druskos, pipirų, 2 kiaušinių, 1 pakuotės (apie 500 g) mėgstamos šaldytos tešlos, pieno. 

Gaminame: keptuvėje ant nedidelės kaitros ištirpinkite sviestą ir berkite susmulkintą porą bei čiobrelio lapelius, vištienos faršą, druskos, pipirų – lėtai kepkite apie 12 minučių. Tuomet įmaišykite miltus ir maišydami kaitinkite dar 3 minutes, kol masė taps rupi. Supilkite vyną, užvirkite ir kaitinkite apie 1 minutę, tuomet pilkite sultinį, grietinėlę, dėkite garstyčias ir laupo lapus. Vėl viską užvirkite ir troškinkite apie 10-15 minučių. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais, išimkite lauro lapus. Masę palikite atvėsi ir susistovėti bent dvi valandas arba per naktį. 

Atšildykite tešlą ir jos lakštą iškočiokite, kad padengtų pasirinkto kepimo indo dugną bei kraštus. Prieš klojant tešlą, kepimo indą patepkite trupučiu sviesto. Tuomet dėkite vištienos masę ir ją tolygiai paskirstykite. Užklokite viršų kitu tešlos lakštu, užspauskite šonus. Kiaušinius išplakite su trupučiu pieno ir plakiniu aptepkite pyrago viršų, jį taip pat subadykite šakute. Dėkite pyragą į orkaitę, įkaitintą iki 180-200 laipsnių ir kepkite 20 minučių. Tuomet vėl aptepkite kepinio viršų kiaušinių plakiniu ir dėkite į orkaitę dar 15-20 minučių. Iškepusį pyragą atvėsinkite ir ragaukite su gaiviomis salotomis ar šviežiomis daržovėmis.

Šviežia mėsa – perpus pigiau

„Rūpindamiesi, kad gyventojai galėtų subalansuotai ir skaniai maitintis išleisdami mažiau, kas savaitę siūlome įvairiausių produktų ir daugybę kitų prekių mažesnėmis kainomis. Nuo šio antradienio pirkėjai gali sutaupyti įsigydami šviežią mėsą – kiaulienos nugarinės, vištienos faršo ir kitos šviežios ar marinuotos mėsos – trečdaliu ar net perpus pigiau“, – pažymi R. Kežionienė.

TAIP PAT SKAITYKITE