Atšilę orai vilioja į lauką – po ilgų tamsių žiemos vakarų norisi vakarienės pagaliau susėsti terasoje ir gaudyti kiekvieną saulės spindulį. Grilį kurtumėte kad ir kasdien, bet nenorite, kad vakarienė nusikeltų nakčiai? Prekybos centro „Rimi” grilio technologas Vidas Nadzeika siūlo išsikepti daržovių: užtruksite trumpiau, o įprastai mėsišką grilio meniu paįvairinę vegetariškais patiekalais dar ir sutaupysite. Sveikatai palankios mitybos specialistė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pažymi, kad, nors sveikiausia yra valgyti šviežias daržoves, kaip ir kiekviena taisyklė, ši turi išimčių – kai kurios daržovės tam tikras vertingąsias savybes atskleidžia termiškai apdorotos, pvz., pomidorai. O startavus grilio sezonui BBQ grilius ir grilių aksesuarus įsigykite pigiau, mat iki balandžio 22 d. prekybos centre „Rimi“ jiems taikoma 30 proc. nuolaida, perkant su lojalumo kortele.
Ir sveika, ir pigu
Sveikatai palankios mitybos specialistė dr. E. Gavelienė sako, kad nors kartais baiminamasi, jog kepant daržoves ant žarijų jos praras savo maistinę vertę ir net taps kenksmingos organizmui, vis dėlto tokie nuogąstavimai – nepagrįsti. Kaitinant daržoves ant žarijų svarbu jų neperkepti ir nepadauginti aliejaus, o jei odelė apanglėtų – ją nulupti.
„Nereikėtų baimintis, jog grilinant žus visi vitaminai bei mineralai, nes termiškai apdorojant suyra daržovių ląstelių struktūra, tad organizmas gali lengviau pasisavinti naudingąsias medžiagas. Be to, kai kurias daržoves, pavyzdžiui, baklažanus, cukinijas, pomidorus, rekomenduojama kepti bei valgyti su odele, kuri savyje sukaupia organizmui naudingų medžiagų bei skaidulų”, – sako gydytoja dietologė.
Taip pat, pasak gydytojos dietologės, ant grilio kepintos daržovės gali atskleisti papildomas savo naudingąsias savybes, kurios nepasireiškia neapdorojus termiškai. Pavyzdžiui, kaitinant pomidorus, juose padidėja antioksidanto likopeno koncentracija.
Ekspertė rekomenduoja grįžus grilio sezonui kepsninėse kuo dažniau ruošti daržovių ar vegetariškus patiekalus, o pasirinkus mėsą, grilintų daržovių būtinai patiekti šalia kaip garnyrą. „Taip bus ir sveikiau, ir pigiau, be to, Lietuvos gyventojai per mažai valgo daržovių, tad atidarius kepsninių sezoną paieškokite variantų, kad grilio patiekalai ne tik džiugintų skoniu, bet ir būtų palankūs sveikatai”, – sako gydytoja dietologė.
Ji pažymi, kad su daržovėmis žmogus gauna nemažai skaidulinių medžiagų, kurios skatina žarnyno judesius, normalizuoja mikroflorą, gerina organizmo mineralinių medžiagų ir mikroelementų apykaitą, baltymų, riebalų ir angliavandenių įsisavinimą, sukelia sotumo jausmą. Gydytoja dietologė taip pat atkreipia dėmesį, kad daržovėse ir vaisiuose visai nėra cholesterolio, o juose esančios tirpios skaidulos, pavyzdžiui, pektinai, padeda iš organizmo pašalinti cholesterolio perteklių. Pektinai ir kitos daržovių bei vaisių tirpios skaidulos taip pat neutralizuoja sunkiųjų metalų druskas ir nuodingas medžiagas.
Ant grotelių – viską!
Pasak prekybos tinklo „Rimi” grilio technologo V. Nadzeikos, ruošiant patiekalus ant žarijų pagrindinė taisyklė galioja tiek mėsiškiems, tiek vegetariškams patiekalams – jų nesudeginti. Pasak eksperto, prieš pradedant kepti ant grotelių reikia įsitikinti, kad kepsninėje būtų pakankamai kaitros, bet vengti tiesioginės ugnies. Pradedantiems grilintojams V. Nadzeika primena, kad iškūrenus kepsninę joje turi likti užtektinai žarijų, o kepti reikėtų tik visiškai nurimus ugniai.
„Jei ties kepimo aukščiu ištiesę delną galite jį išlaikyti 2–3 sekundes, kaitra yra pakankama ir galite pradėti kepti. Atviros ugnies kepsninėje neturėtų likti, o jei nulašėjus riebalams ugnis vėl įsižiebia, trumpam nuimkite groteles ar iešmus su kepamu maistu, kol liepsna nurims“, – patarimais dalijasi specialistas.
Kai jau užkūrėte kepsninę, grilinti joje galima viską: nuo bulvių, cukinijų, baklažanų, pievagrybių iki paprikų, kopūstų, netgi salotų. Daržoves galima kepti tiesiog ant grotelių arba suvyniotas į foliją, o grilinant ant grotelių reikia užtikrinti, kad šios būtų švarios, pateptos aliejumi ir gerai įkaitintos – tuomet daržovės neprilips.
„Drąsiai ant grilio kepkite tiek šviežias, tiek lengvai pamarinuotas daržoves, o jei turite uždaromą grilį, rekomenduočiau pabandyti iškepti žiedinio kopūsto galvą. Prieš tai ją reikėtų 4–5 minutes apvirti pasūdytame vandenyje ir kepti ant grotelių, patiesus foliją, patepant norimu padažu, apie 15–20 minučių”, – siūlo V. Nadzeika.
Kuo daugiau eksperimentuoti
Ruošiant daržoves „Rimi” grilio technologas V. Nadzeika rekomenduoja neužgožti jų natūralaus skonio – lengvai aptepti aliejumi bei apibarstyti norimais prieskoniais ir druska. Pasak eksperto, prieš kepant daržoves dar galima pamarinuoti, bet tai visiškai nebūtina.
„Grilyje kepant baklažanus, cukinijas, paprikas, pievagrybius, svogūnus ar kukurūzų burbuoles rekomenduoju supjaustyti jas stambiais gabalais. Iš anksto marinuoti daržovių nebūtina, galite tai padaryti tiesiog kepimo metu, sukdami daržoves ir šlakstydami jas pasirinktu marinatu, o rezultatas jus tikrai nustebins – daržovės bus puikaus skonio ir aromato“, – patarimais dalijasi ekspertas.
Pradedantiems grilio entuziastams specialistas taip pat siūlo nebijoti eksperimentuoti ir grilį kurti kuo dažniau, nes su praktika ateis ir patirtis, taip pat lavės skonis.
„Nesvarbu, ar kepate mėsą, ar žuvį, ar daržoves – tik eksperimentuodami išgausite geriausius skonių variantus, kuriais ne tik džiaugsitės patys, bet ir nustebinsite artimuosius“, – sako „Rimi” grilio technologas.