Traškūs ir burnoje tirpstantys rauginti kopūstai – išbandykite receptus su rabarbarais, moliūgais, ananasais

Traškūs ir burnoje tirpstantys rauginti kopūstai – išbandykite receptus su rabarbarais, moliūgais, ananasais

Šviežių kopūstų derlius jau pasiekė parduotuvių lentynas. Kopūstas – universali daržovė, kuria galima praturtinti sriubas, troškinius, salotas, gaminti tradicinius balandėlius. O atšalus orui kopūstus populiaru rauginti.  Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad tai – tarp pirkėjų itin mėgstama daržovė, kuri patenka į populiariausiųjų penketuką. 

„Rudens sezonas kaip visada lepina šviežių daržovių asortimentu. Šią savaitę parduotuvių lentynas jau pasiekė ir šviežių kopūstų derlius, kurie atvyko iš saulėtosios Makedonijos. Ir nors kopūstai – visais metų laikais populiari daržovė, pastebime, kad didelio dėmesio jie sulaukia vėsiuoju sezonu, kuomet prasideda raugintų kopūstų sezonas. Be to, kopūstų parduotuvėse stengiamės pasiūlyti dar ir už patrauklią kainą – kilogramas šių sveikatai naudingų daržovių lojaliems klientams kainuoja 1,49 Eur“, – teigia V. Budrienė.

Pradėti raugti Kinijoje

Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja sako, kad kopūstai rauginami buvo jau senų senovėje. Istoriniai šaltiniai skelbia, kad šis kopūstų paruošimo būdas buvo naudojamas jau prieš 2000 metų, Kinijoje.

„Pirmieji kopūstus užraugė darbininkai, statę Didžiąją kinų sieną. Jie susmulkintus kopūstus užraugė vyne tam, kad ne sezono metu turėtų maisto atsargų. Vėliau šis kopūstų ruošimo būdas paplito ir kituose kraštuose, ypač – Vokietijoje, Rytų Europoje“, – pasakoja J. Sabaitienė.

Pasak jos, rauginimas – vienas sveikiausių kopūstų paruošimo būdų. Mat, kopūstams fermentuojantis, gaminami natūralūs probiotikai arba gyvosios bakterijos. Raugintuose kopūstuose randama gausybė maistinių skaidulų, juose taip pat yra ir daug vitamino C ir K, kalio, kalcio ir fosforo. Raugintų kopūstų vartojimas ne tik stiprina imuninę sistemą, bet ir gerina virškinimą ir netgi nuotaiką. Į savo racioną svarbu įtraukti ne tik raugintus kopūstus, bet ir jų sultis, kurios taip pat pasižymi didele nauda sveikatai.

Gardinkite rabarbarais, obuoliais

J. Sabaitienė pasakoja, kad tradiciniam kopūstų rauginimui užtenka tik kelių pagrindinių ingredientų – kopūstų, morkų ir druskos.

„Nuimkite kopūstų viršutinius lapus, išpjaukite šerdį. Kopūstus plonai supjaustykite, o morkas sutarkuokite tarka. Viską sumaišykite su druska. Kopūstus  šiek tiek patraiškykite, suspauskite ir leiskite pastovėti, kad iš jų išsiskirtų sultys. Geriausia, ant užraugtų kopūstų uždėti medinę lentelę, o ant jos sunkesnį daiktą, pavyzdžiui, akmenį. Šitaip paruoštus kopūstus kelias dienas reikėtų palaikyti kambario temperatūroje. Kad šie pradėtų fermentuotis. Vėliau – perkelti į vėsesnę patalpą“, – dalijasi patarimais „Iki“ atstovė.

J. Sabaitienė sako, kad jeigu norite dar ypatingesnio kopūstų skonio – juos pagardinti galite šviežiomis spanguolėmis, kurių šiuo metų laiku – apstu, o taip ir kmynais, smulkiai pjaustytais burokėliais, obuoliais, moliūgais, netgi rabarbarais ar ananasais. Įvairiausi prieskoniai taip pat puikus būdas praturtinti raugintų kopūstų skonį. Prie jų puikiai dera cinamonas, ciberžolė, tarkuotas imbieras, netgi tarkuota citrinos ar žaliosios citrinos žievelė.

J. Sabaitienė dalijasi ir dar trimis nepaprastu skoniu išsiskiriančiais kopūstų rauginimo receptais. 

Rauginti kopūstai su moliūgais ir spanguolėmis

Jums reikės:

2 vidutinio dydžio šviežių kopūstų galvų

1 valgomojo šaukšto druskos

1 puodelio spanguolių

1/2 puodelio moliūgo

1 vnt.  imbiero šaknies

1 vnt. ciberžolės šaknies

1 valgomojo šaukšto nesmulkintų garstyčių sėklų

1 valgomojo šaukšto kvapiųjų pipirų

1/2 valgomojo šaukšto juodųjų pipirų žirnelių

1 valgomojo šaukšto nesmulkintų kalendros sėklų

Gaminimas:

Pašalinkite kopūstų šerdis ir išorinius lapus. Kopūstą smulkiai supjaustykite ir sumaišykite su druska. Kopūstus sutraiškykite ir suspauskite, kol dubens dugne ims kauptis sultys. Sudėkite likusius ingredientus. Supjaustykite moliūgą, sutarkuokite imbiero ir ciberžolės šaknis, įberkite spanguolių ir prieskonių. Viską gerai išmaišykite. Kopūstus į stiklainius dėkite neskubėdami. Sudėję ¼ kopūstų, juos suspauskite šaukštu, kad neliktų oro tarpų. Tada pakartokite, kol kopūstais užpildysite visą stiklainį. Ant viršaus uždėkite nedidelį svarelį, kad kopūstai liktų po sūrymu. Uždarykite dangteliu ir kelias dienas palaikykite kambario temperatūroje, o vėliau – vėsioje patalpoje. 

Rauginti kopūstai su rabarbarais ir imbieru 

Jums reikės:

2 vidutinio dydžio šviežių kopūstų galvų

2 valgomųjų šaukštų druskos

1-2 stiebų šviežių rabarbarų

2 vnt. žaliųjų citrinų

1 vnt.  imbiero šaknies

Gaminame:

Pašalinkite kopūstų šerdis. Kopūstą smulkiai supjaustykite. Kopūstus pabarstykite druska ir juos suspauskite, kad pradėtų išsiskirti sultys. Rabarbarus supjaustykite pusės cm griežinėliais ir sudėkite į kopūstų mišinį. Įtarkuokite žaliųjų citrinų žievelę ir išspauskite jo sultis. Imbierą supjaustykite nedideliais kubeliais ir sumaišykite su kitais ingredientais. Gautą masę sudėkite į švarius stiklainius.  Sudėję ¼ kopūstų, juos suspauskite šaukštu, kad neliktų oro tarpų. Tada pakartokite, kol kopūstais užpildysite visą stiklainį. Ant viršaus uždėkite nedidelį svarelį, kad kopūstai liktų po sūrymu. Uždarykite dangteliu ir kelias dienas palaikykite kambario temperatūroje, o vėliau – vėsioje patalpoje.  

Rauginti kopūstai su ananasais ir ciberžole 

Jums reikės:

2 vidutinio dydžio šviežių kopūstų galvų

1 ananaso

1 vnt. imbiero šaknies

1 vnt. ciberžolės šaknies

2 valgomųjų šaukštų druskos

Gaminame:

Pašalinkite kopūstų šerdis. Kopūstus supjaustykite ir suberkite į didelį dubenį su druska. Masę suspauskite, kad išsiskirtų sultys. Nulupkite ir sutarkuokite imbierą. Sudėkite į kopūstus. Nulupkite ananasą, supjaustykite kubeliais ir sudėkite į kopūstų mišinį. Sutarkuokite ciberžolę ir viską gerai išmaišykite. Gautą masę sudėkite į švarius stiklainius. Sudėję ¼ kopūstų, juos suspauskite šaukštu, kad neliktų oro tarpų. Tada pakartokite, kol kopūstais užpildysite visą stiklainį. Ant viršaus uždėkite nedidelį svarelį, kad kopūstai liktų po sūrymu. Uždarykite dangteliu ir kelias dienas palaikykite kambario temperatūroje, o vėliau – vėsioje patalpoje. 

TAIP PAT SKAITYKITE