Švenčiame tarptautinę šokolado dieną: konditerio patarima ir burnoje tirpstantys receptai

Švenčiame tarptautinę šokolado dieną: konditerio patarima ir burnoje tirpstantys receptai

Liepos 7-ąją dieną yra minima tarptautinė šokolado diena. Tai – vienas populiariausių saldumynų visame pasaulyje. Vis dėlto kiekviena šalis pasaulinę šokolado dieną švenčia savaip: rengia šokolado valgymo konkursus, parodas, muges, meistriškumo konkursus ir degustacijas. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad šokoladas turi visą būrį ištikimų gerbėjų ir mūsų šalyje, o pirkėjų krepšeliuose atsiduria  sveikesni šokolado variantai.

Atskleiskite šokolado aromatą

„Šokoladą mėgsta ne tik vaikai, bet ir suaugusieji, todėl visais metų laikais šokolado pardavimai išlieka tolygūs. Vis dėlto pastebime, kad daugėja pirkėjų, kurie domisi sveikatai palankesniu maistu ir ieško sveikesnių desertų variantų. Atsižvelgdami į šią tendenciją, siūlome šokoladą be glitimo, be pridėtinio cukraus, pagamintą iš ekologiškų žaliavų. Taip pat pirkėjai mėgsta šokoladą su įvairiais priedais – džiovintomis spanguolėmis, ananasais, migdolų riešutais ar čili prieskoniais“, – teigia V. Budrienė.

Thierry Lauvray, prekybos tinklo „Iki“ konditerijos skyriaus darbuotojas, sako, kad nors atrodo, kad šokoladą valgyti paprasčiau nei paprasta – tereikia atsilaužti iš plytelės, vis dėlto egzistuoja ir šokolado valgymo patarimai. Tinkamai pasiruošus valgyti šokoladą, jis bus idealios tekstūros, temperatūros, tirps burnoje ir suteiks stipresnių skonių pojūčių.

„Prieš valgydami šokoladą, turėtumėte prie jo prispausti nykštį, kad jis suminkštėtų ir išskirtų natūralų šokolado aromatą. Šis procesas yra labai svarbus, nes žmonės, kurie valgo šokoladą iš karto, skuba jį įsidėti į burną, nebeužuodžia skleidžiamo kvapo. Taip pat, prieš valgydami šokolado plytelę, perlaužkite ją pusiau. Šokolado lūžimas išlaisvins visus natūralius šokolado aromatus bei leis mėgautis kiekvienu kąsniu“, – pasakoja T. Lauvray.

Sakoma, kad kakavos pupeles, iš kurių gaminamas šokoladas, atrado Senovės Meksikos civilizacija. Majai šokoladą laikė dievų dovana ir vartoto jį kaip gėrimą, įmaišydami įvairių prieskonių. Šiuo metu kakavmedžiai auga atogrąžų miškuose – Vakarų Afrikoje ir tropinėje Azijoje. Jų sėklos, tai yra kakavos pupelės, perdirbamos į kakavos mitelius, kakavos sviestą ir šokoladą.

T. Lauvray sako, kad populiariausios šokolado rūšys yra trys – juodasis, baltasis ir pieniškas. Vis dėlto juodasis šokoladas tarp pirkėjų yra populiariausias. Juodasis šokoladas pagaminamas sumaišius kakavos masę, kakavos sviestą ir cukrų. Pieniškas – sumaišius kakavos masę, kakavos sviestą, cukrų ir pieno miltelius. Tuo tarpu baltasis šokoladas yra iš kakavos sviesto, cukraus ir pieno miltelių mišinys.  

Juodas šokoladas – svoriui mesti

„Iki“ konditeris dalijasi ir dar keliais faktais apie šokoladą.

Juodas šokoladas naudingas sveikatai. Juodas šokoladas yra labai naudingas sveikatai ir turi antioksidacinių savybių. Jame gausu skaidulų, geležies, magnio ir daug kitų organizmui reikalingų mineralų. Visi šie junginiai pagerina širdies ir smegenų veiklą, mažina uždegimus, padeda mažinti svorį.  

Šokolado skonio pašto ženklai. 2013 m. Belgija išleido daugiau kaip 500 000 pašto ženklų, kurie kvepėjo kakava ir buvo padengti laku, kad atrodytų kaip šokoladas. Šiems pašto ženklams netgi buvo naudojami specialūs klijai, kuriuos laižant jaučiamas šokolado skonis.

Šokoladas auga ant medžių. Iš kiekvieno kakavos medžio galima išauginti apie 2 500 pupelių, kurių per metus užauga apie 3,8 milijono. Vidutiniškai iš 10–12 ankščių yra gaunama apie 1 kilogramą drėgnų pupelių. Įprastomis auginimo sąlygomis kiekvienas kakavmedis kasmet duoda apie 1–2 kilogramus kakavos.

Suvartoja daugiausiai šokolado. Šveicarai yra didžiausi šokolado vartotojai pasaulyje. Jie per metus suvalgo šiek tiek mažiau nei 20 kilogramų šokolado. Tuo tarpu vidutinis amerikietis kasmet suvalgo apie 9,5 kilogramo šokolado.

T. Lauvray, tarptautinei šokolado dienai paminėti, siūlo išbandyti paprastai paruošiamus šokoladinių desertų receptus, kurie nustebins net reikliausią smaližių.

Šokoladiniai keksiukai

Jums reikės:

1 ½ puodelio miltų

1/2 puodelio kakavos miltelių

3/4 puodelio granuliuoto cukraus

1 v. š kepimo miltelių

½ a. š druskos

1 puodelio šokolado drožlių

1 puodelio pieno

2 vnt. kiaušinių

½ a. š vanilės ekstrakto

1/3 puodelio augalinio aliejaus

Gaminame:

Įkaitinkite orkaitę iki 170 laipsnių temperatūros. Dideliame dubenyje sumaišykite miltus, kakavos miltelius, cukrų, kepimo miltelius ir druską. Viską gerai išmaišykite. Į atskirą dubenį supilkite pieną, kiaušinius, vanilę ir aliejų. Masę suplakite šakute. Skystų ingredientų masę supilkite į jau paruoštą tešlą. Gerai išmaišykite, kad neliktų miltų likučių. Viską tolygiai supilkite į keksiukų formeles ir ant viršaus užberkite šokolado drožlių. Įdėkite į orkaitę ir kepkite apie 23-25 minutes. Smaližiaukite iš karto.

Šokoladinė duona

Jums reikės:

½ puodelio kakavos

2 puodelių miltų

½ puodelio rudojo cukraus

¼ puodelio granuliuoto cukraus

2 a. š. kepimo miltelių

½ a. š. sodos

¼ a. š. druskos

1 puodelio juodojo šokolado drožlių

2 vnt. kiaušinių

¾ puodelio nenugriebto pieno

½ puodelio lydyto sviesto, šiek tiek atvėsinto

½ a. š vanilės cukraus

Gaminame:

Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros. Kepimo formą ištepkite riebalais. Dideliame dubenyje persijokite kakavą, suberkite miltus, cukrų, rudąjį cukrų, kepimo miltelius, sodą ir druską. Pasilikite ¼ puodelio šokolado drožlių, o likusią dalį įmaišykite į tešlą. Viską gerai išmaišykite. Atskirame dubenyje sudėkite kiaušinius, supilkite pieną, sudėkite šiek tiek atvėsusį sviestą, vanilinį cukrų. Išmaišykite. Skystų ingredientų masę supilkite į jau paruoštą tešlą. Supilkite tešlą į paruoštą skardą, išlyginkite paviršių ir pabarstykite likusiomis šokolado drožlėmis. Kepkite apie valandą. Kai iškeps, šokoladinę duoną atvėsinkite bent 10–15 minučių. Patiekite dar šiltą ir mėgaukitės.

Šokolado drožlių sausainiai

Jums reikės:

1¼ puodelio miltų

3 šaukštų kukurūzų krakmolo

½ arbatinio šaukštelio druskos

½ arbatinio šaukštelio kepimo sodos

½ puodelio kambario temperatūroje pabuvusio sviesto

6 valgomųjų šaukštų granuliuoto cukraus

6 šaukštų rudojo cukraus

1 kiaušinio

½ arbatinio šaukštelio vanilės ekstrakto

1/2 pakelio pusiau saldžių šokolado drožlių

Gaminame:

Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių temperatūros ir pasiruoškite kepimo popierių. Mažesniame dubenyje sumaišykite miltus, krakmolą, druską ir sodą. Didesniame dubenyje sumaišykite kambario temperatūroje pabuvusį sviestą, cukrų, rudąjį cukrų, vanilinį cukrų ir kiaušinį. Į dubenį supilkite jau paruoštus sausus ingredientus, įberkite šokolado drožlių ir viską gerai išmaišykite. Suformuokite sausainių tešlos rutuliukus ir sudėkite juos ant kepimo skardos. Kepkite apie 6–7 minutes, kol sausainių viršus taps auksinis arba rudas. Išimkite iš orkaitės ir leiskite jiems atvėsti. Kad sausainiai būtų minkšti, valgykite juos šiltus, ne visiškai atvėsusius. Skanaus!

TAIP PAT SKAITYKITE