Vasaros sezonui baigiantis šaltos kavos skoniai gali sugrąžinti į nerūpestingas atostogų dienas. Vis dėlto, šiuo kavos gėrimu nereikėtų piktnaudžiauti: nors jis daugumos pamėgtas dėl gaivinančio ir žvalumo suteikiančio efekto, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pabrėžia, kad nesaikingas kavos, tiek šiltos, tiek ir šaltos vartojimas gali pakenkti miego režimui, o jautresniems kofeinui sukelti nerimo pojūtį. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, šaltų kavos gėrimų populiarumas kasmet tik auga. Be to, ekspertės teigimu, šaltos kavos gėrimus pirkėjai gaminasi ir namuose – tam tereikia ledukų ir kokybiškos kavos, kurios šį savaitgalį „Rimi“ galima įsigyti su 54 proc. nuolaida. O maisto technologai kviečia prisiminti klasikinį šaltos kavos receptą bei gėrimu pasimėgauti namuose.
Svarbu atsižvelgti į paruošimą ir porciją
Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės dr. Editos Gavelienės, šalta kava – tai atšaldyta karštos kavos versija, gaminama ruošiant kavą tradiciniais būdais, o tada atšaldoma ir patiekiama su ledu. „Nors tai skanus būdas atsigaivintikarštą dieną, būtina atsargiai vertinti šaltos kavos maistinius aspektus. Jei pasirenkama juoda arba šiek tiek saldinta kava,geriau mėgautis kofeino doze be nereikalingų kalorijų, o mėgstantys pienišką šaltą kavą turėtų apsvarstyti galimybę naudoti neriebų pieną arba jo alternatyvas, kad kalorijų kiekis nebūtų pernelyg didelis“, – pabrėžia specialistė.
Šaltos kavos maistingumas gali labai skirtis priklausomai nuo priedų, tokių kaip cukrus, sirupai ar plakta grietinėlė. Šie priedai gali itin padidinti kalorijų ir cukraus kiekį: „Be to, ruošiant šaltą kavą reikėtų atsižvelgti ir į porcijos dydį – kava, nors ir šalta, turėtų būti vartojama saikingai. Čia išryškėja ir vienas šios kavos privalumų – ji yra lengvai pritaikoma individualiam skoniui ir mitybos poreikiams: galima pasirinkti norimą kavos stiprumą ir pritaikyti saldumą pagal savo skonį. Parduotuvėje pirktos kavos dažnai būna įvairių skonių, tik reikėtų nepamiršti skaityti etikečių ir rinktis tai, kas atitinka individualius mitybos principus. Iš esmės šalta kava tikrai gali būti subalansuotos mitybos dalis, jei į ją žiūrima apgalvotai: verta rinktis saikingą jos kiekį, atsakingai rinktis ingredientus ir apsvarstyti galimybę patiems pasigaminti šaltos kavos, kad būtų galima kontroliuoti tam tikrus mitybos aspektus“, – teigia gydytoja.
Piktnaudžiaujant gali sutrikti miego režimas
Gydytoja dietologė taip pat akcentuoja kofeino normavimą: „Svarbu žinoti kofeino kiekį šaltoje kavoje, ypač jei organizmas jautrus kofeinui arba kava vartojama vėlesniu dienos metu. Nors kofeinas gali suteikti pageidaujamą energijos pliūpsnį, svarbiausia yra saikingumas, kad nebūtų sutrikdytas miego režimas. Kofeinas yra natūralus stimuliatorius, kurio yra tiek kavoje, tiek arbatoje, šokolade, energiniuose gėrimuose ir net kai kuriuose vaistuose. Pagrindinis jo privalumas –savybė laikinai padidinti budrumą ir sumažinti nuovargio jausmą. Saikingai vartojamas kofeinas tikrai gali būti aktyvaus gyvenimo būdo dalis.“
Tačiau, pasak ekspertės, svarbu nepamiršti, kad kofeinas veikia blokuodamas adenoziną – neuromediatorių, kuris skatina miegą ir atsipalaidavimą. Dėl šio blokavimo padidėja neuronų aktyvumas ir išsiskiria dopaminas, todėl paauga budrumas, pagerėja nuotaika ir kognityvinės funkcijos. „Taigi, auksinė taisyklė yra saikingumas. Nedidelis kofeino kiekis gali suteikti norimą efektą, nedarydamas neigiamo poveikio sveikatai. Tačiau per didelis kofeino kiekis gali sukelti drebulį, nerimą, miego sutrikimus ir kitą šalutinį poveikį. Svarbu suprasti, kad kiekvieno žmogaus reakcija į kofeiną gali būti skirtinga. Kai kurie žmonės kofeiną toleruoja efektyviau nei kiti, o kai kurie gali būti jautresni jo poveikiui. Todėl reikėtų atkreipti dėmesį, kaip reaguoja organizmas ir atitinkamai koreguokit paties kofeino vartojimą“, – rekomenduoja dr. E. Gavelienė.
Kaip išsirinkti aukštos kokybės kavą šalto gėrimo gamybai?
Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, kokybišką maltą kavą šalto gėrimo gamybai galima išsirinkti atsižvelgus į keletą dalykų: „Ieškokite iš anksto sumaltos kavos pakelių, ant kurių būtų aiškiai nurodyta naujausia skrudinimo data –šviežesnė kava paprastai yra geresnio skonio ir aromato, tad stenkitės rinktis pakuotes, kuriose yra kava, pagaminta iš pupelių, skrudintų per pastarąsias kelias savaites. Taip pat verta rinktis kavą, pažymėtą tam tikra specialia etikete arba pagamintą žinomų specializuotos kavos prekės ženklų – jų kavos gamyba paprastai vyksta kruopščiau ir todėl pats produktas pasižymi unikaliu skoniu.“
Taip pat specialistė pažymi, kad verta planuoti savo pirkinius ir sutaupyti įsigyjant kavos taikomų akcijų laikotarpiu. Tai padaryti galima šią savaitę (08 24–27 d.), aktyvavus 54 proc. nuolaidos kuponą 500 g „Paulig Classic“ ir „Paulig Cremoso“ kavai „Rimi“ parduotuvėse.
Maisto technologai kviečia palydėti vasaros sezoną namuose su klasikine šalta kava.
RECEPTAS
Klasikinė šalta kava su cinamonu
Kavai reikės:
1 puodelio stiprios kavos „Paulig Classic“ arba „Paulig Cremoso“, atšaldytos;
1/2 puodelio pieno (augalinio arba gyvūninio);
1–2 v. š. saldiklio (medaus arba cukraus pakaitalo);
1/2 a. š. vanilės ekstrakto;
Kelių ledo kubelių;
Cinamono (papuošimui).
Paruošimas:
- Iš pradžių paruoškite stiprios kavos puodelį. Leiskite jai atvėsti, tada laikykite šaldytuve.
- Atšaldytą kavą stiklinėje sumaišykite su norimu saldikliu. Pradėkite nuo mažesnio kiekio ir reguliuokite pagal skonį. Įpilkite vanilės ekstrakto, kad kava įgautų aromato.
- Supilkite pasirinktą pieną. Nepaisant to, ar mėgstate nenugriebtą, liesą, migdolų, ar avižų pieną, galite sukurti norimą kreminės konsistencijos tekstūrą.
- Pripildykite stiklinę ledo kubelių. Ledas ne tik dar labiau atvėsina gėrimą, bet ir šiek tiek jį praskiedžia, taip sukurdamas gerai subalansuotą skonį.
- Ilgu šaukštu švelniai maišykite gėrimą, kad kava, pienas ir saldiklis gerai susimaišytų. Šiame etape galite paragauti ir pakoreguoti saldumą arba, jei reikia, įpilti daugiau pieno.
- Išmaišius gėrimą, pabarstykite cinamonu.
Skanaus!