Nemirštanti klasika: 3 patiekalai iš šviežių bulvių pusryčiams, pietums ir vakarienei

Nemirštanti klasika: 3 patiekalai iš šviežių bulvių pusryčiams, pietums ir vakarienei

Nesvarbu, kaitina karštis ar pila lietus – patiekalai iš bulvių yra neatsiejami nuo lietuvių stalo. Paprastai bulves lietuviai valgo pietums ar vakarienei, tačiau, pavyzdžiui, Ispanijoje šios daržovės mėgstamos net ir pusryčiams. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad bulvės – vienareikšmiškai yra mėgstamiausios pirkėjų daržovės ir daugelį metų neužleidžia lyderių pozicijų. 

Kuo mažiau riebalų – tuo vertingesnės

„Bulvės – neatsiejama kasdienio pirkinių krepšelio dalis, ypač pasirodžius šviežio derliaus lietuviškoms bulvėms – jos sulaukia didelio pirkėjų susidomėjimo. Būtent todėl, norėdami šviežių lietuviškų bulvių pirkėjams pasiūlyti kuo anksčiau, glaudžiai bendradarbiaujame su vietos augintojais. Be to, šios daržovės siūlomos dar ir už patrauklią kainą“, –  teigia V. Budrienė. 

Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, sako, kad šviežio derliaus bulvės – pasižymi gerųjų savybių gausa. Visgi, bulvių nauda sveikatai labiausiai priklauso nuo to, kaip jas pagaminsite.

„Daugiausiai naudingųjų medžiagų yra susikaupę bulvės lupenoje arba iš karto po ja, todėl prieš gaminant bulves, jas rekomenduojama tiesiog nuplauti, švelniai nušveisti šepetėliu ir jas virti su lupenomis. Žinoma, bulves ruošti galima ir pačiais įvairiausiais kitais būdais, tačiau kaip ir gaminant bet kokį kitą patiekalą – ruošiant bulves didžiausią dėmesį reikėtų atkreipti į sunaudojamų riebalų kiekį. Kuo mažiau riebalų dėsite – tuo sveikesnį patiekalą pagaminsite“, – teigia J. Sabaitienė.

Pervirtos daržovės, o tarp jų ir bulvės, ne tik praranda gražią spalvą, ryškų skonį, ištyžta ar subliūkšta, bet ir netenka daugybės organizmui būtinų vitaminų bei mineralų. Kaip teigia J. Sabaitienė, tam, kad bulvės būtų tobulai išvirtos geriausia visas jas virti nuo 15 iki 20 minučių, jeigu jos yra vidutinio dydžio. Jeigu bulvės didesnės – virkite ir 25–35 minutes. Kubeliais supjaustytos bulvės išvirs greičiausiai. Tam prireiks vos 10 minučių. Visgi, pjaustant bulves kubeliais įsitikinkite, kad jie yra vienodo dydžio. Taip bulvės išvirs tolygiai.

Vis dėlto reikėtų nepamiršti, kad bulvės yra daug krakmolo turinčios daržovės, tad vertėtų apsiriboti tik viena jų porcija per dieną. 

Ne tik cepelinai ar kugelis

 Bulvės neatsiejama nuo tradicinių lietuviškų patiekalų, tačiau iš jų pasigaminti galima toli gražu ne tik cepelinus, kugelį ar bulvinius blynus.

„Bulvės itin mėgstamos ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Vienu mėgstamiausiu pasaulyje bulvių patiekalu yra tituluojamos keptos prancūziškos bulvytės, jų galima rasti praktiškai kiekvienoje pasaulio šalyje. Anglijoje yra kepami mėsos ir bulvių pyragai, Italijos saloje Sicilijoje gaminami gruzdinti bulvių kroketai, o Amerikoje – itin populiarus užkandis vadinasi bulvių odelėmis. Neluptos bulvės yra perpjaunamos per pusę ir išskobiamas jų vidus. Tuomet likusi luobelė iškepama gruzdintuvėje ir patiekiama papildžius mėgstamais priedais. Dažniausiai kepta šonine, sūriu, grietine ir žalumynais.

Kaip teigia „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, Italijoje bulvėmis gardinami netgi makaronų patiekalai. Vienas tokių, pasta e patate – patiekalas, kurį pagaminti itin nesudėtinga. Makaronai yra išverdami, sumaišomi su nedideliais gabaliukais supjaustytomis virtomis bulvėmis ir kitais mėgstamais priedais, dažniausiai įvairiausių daržovių likučiais: pakeptais salierais, morkomis, svogūnais, česnaku, pomidorais. Galiausiai ant viršaus yra užtarkuojama sūrio ir patiekiama.

J. Sabaitienė dalijasi ir dar trimis receptais: pusryčių, pietų ir vakarienės patiekalais, kuriuose išradingai panaudosite bulves.

Ispaniška kiaušinienė „Revueltos“ 

Jums reikės: 

3 v. š. alyvuogių aliejaus

70 g virtų kubeliais supjaustytų bulvių

2 susmulkintų česnako skiltelių

100 g nuplikytų špinatų

4 kiaušinių

Žiupsnelio druskos

Žiupsnelio pipirų

 Gaminame:

Keptuvėje įkaitinkite aliejų, suberkite bulves, česnakus bei špinatus ir vis pamaišydami, kepinkite apie 5 minutes. Kiaušinius išplakite, pagardinkite druska bei pipirais ir suberkite ant kepintų daržovių. Nuolat maišydami viską kepkite dar 5 minutes. 

Švediški mėsos kukuliai su bulvių koše

Mėsos kukuliams:

400 g maltos jautienos ir kiaulienos mišinio

1 mažo svogūno

1 kiaušinio

2 v. š. smulkintų krapų

100 g džiūvėsėlių

100 ml pieno

1 a. š. druskos

¼ a. š. maltų juodųjų pipirų

1 v. š. aliejaus

Padažui:

20 ml saulėgrąžų aliejaus

15 g sviesto

1 v. š. miltų

500 ml mėsos sultinio arba vandens

1 šakelės šviežių petražolių

Bulvių košei:

500 g bulvių

30 g sviesto

150 ml šilto pieno

½ a. š. druskos 

Garnyrui:

400 g žaliųjų pupelių

žiupsnelio druskos

120 g spanguolių uogienės

Gaminame: 

Į didelį dubenį sudėkite faršą, įmuškite kiaušinį, supilkite pieną, suberkite smulkiai supjaustytą svogūną, krapus, džiūvėsėlius, druską bei pipirus ir viską gerai išmaišykite. Iš gautos masės drėgnomis rankomis suformuokite norimo dydžio rutuliukus, išdėliokite juos kepimo popieriumi išklotoje skardoje, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, tuomet pašaukite į orkaitę, įkaitintą iki 200 °C, ir kepkite 20 minučių. Kol mėsos kukuliai kepa, paruoškite bulvių košę bei garnyrą. Bulves nulupkite, supjaustykite nedideliais kubeliais, suberkite į puodą, užpilkite vandeniu ir virkite, kol bulvės suminkštės.

Tuomet nupilkite vandenį, įpilkite šilto pieno, įdėkite sviesto, įberkite druskos ir bulvių grūstuvu viską sutrinkite iki vientisos masės. Žaliąsias pupeles nuplaukite, suberkite į sūdytą verdantį vandenį ir virkite apie 15 minučių. Tuomet karštą vandenį nupilkite ir perpilkite pupeles šaltu vandeniu, kad jos kiek pravėstų ir išlaikytų savo žalią spalvą. Didelėje keptuvėje įkaitinkite aliejų, ištirpinkite sviestą, suberkite miltus ir maišydami kepkite, kol masė švelniai paruduos. Tuomet į keptuvę supilkite mėsos sultinį, viską gerai išmaišykite, sumažinkite kaitrą, sudėkite iškepusius mėsos kukulius ir retkarčiais pamaišydami troškinkite juos apie 15 minučių. Paruoštus kukulius apibarstykite smulkintomis petražolėmis ir patiekite su bulvių koše, žaliosiomis pupelėmis bei spanguolių uogiene.

 Orkaitėje keptos daržovės

Jums reikės:

4 burokėlių

¼ moliūgo

3 morkų

2 svogūnų

4 bulvių

2 skiltelių česnako

Žiupsnelio Provanso žolelių

Žiupsnelio druskos

Žiupsnelio maltų juodųjų pipirų

Šlakelio alyvuogių aliejaus

Gaminame:

Į didelę kepimo skardą sudėkite nedideliais gabalėliais supjaustytus burokėlius, apšlakstykite juos alyvuogių aliejumi ir apibarstykite druska bei pipirais. Neluptas česnako skilteles lengvai sutraiškykite suspausdami jas peilio geležte ir sudėkite į skardą su burokėliais. Daržoves pašaukite į orkaitę, įkaitintą iki 200 °C, ir kepkite apie 15–20 minučių. Likusias daržoves – moliūgą, bulves, morkas bei svogūnus – susmulkinkite, suberkite į kitą kepimo skardą ir taip pat apšlakstykite alyvuogių aliejumi, tuomet užberkite druskos, pipirų bei Provanso žolelių. Skardą dėkite į orkaitę, greta burokėlių, ir kepkite apie 30 minučių, kol daržovės suminkštės. Daržoves galite valgyti vienas arba patiekti kaip garnyrą prie pagrindinio patiekalo. Skanaus!

TAIP PAT SKAITYKITE