Lietuvių virtuvėje vietą atranda violetiniai pomidorai: kuo jie ypatingi?

Lietuvių virtuvėje vietą atranda violetiniai pomidorai: kuo jie ypatingi?

Šviežių ispaniškų violetinių pomidorų derlius jau pirmadienį pasiekė parduotuvių lentynas. Išskirtinė spalva ir netradicinis skonis vilioja pirkėjus išbandyti šias daržoves. Violetiniai pomidorai ne tik unikalūs savo išvaizda, bet ir plačiai panaudojami kulinarijoje, juolab, puikiai tinka ir artėjančio Helovino stalui. Iš jų gaminami padažai, sriubos, salotos, gardinami makaronai. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad violetiniai pomidorai, dar vis naujiena lietuviams, tačiau pasirodžius šviežiam jų derliui, sulaukia vis didesnio pirkėjų dėmesio.

„Pomidorai jau daugelį metų išlieka populiariausių daržovių sąraše, be jų nebeįsivaizduojamas kasdienis pirkinių krepšelis. Pastaraisiais metais stebime išaugusį pirkėjų susidomėjimą ne tik standartinėmis jų rūšimis, bet ir kitų veislių pomidorais – vyšniniais, slyviniais, avietiniais, todėl siekiame pasiūlyti platesnį jų asortimentą. Jau pirmadienį 50 didžiausių mūsų parduotuvių lentynas pasiekė išskirtinių šviežių violetinių pomidorų Murice derlius, kuris atkeliavo tiesiai iš Ispanijos“, – teigia V. Budrienė.

Pasak „Iki“ komunikacijos vadovės, pirkėjams violetinių pomidorų siūloma už patrauklią kainą – kilogramas lojaliems klientams šiuo metu kainuoja 3, 99 Eur.

Skonių paletė: nuo saldaus iki dūminio

Pirmosios violetinių pomidorų veislės buvo sukurtos Bulgarijoje. Kadangi jos neišsiskyrė ypatingu skoniu, šios rūšies pomidorų veisimas buvo nutrauktas. Vėliau, 2008 metais, Rytų Anglijos mokslininkai po keleto bandymų išrado violetinius pomidorus, kurie išsiskyrė ne tik unikalia spalva, bet ir turėjo pikantišką bei egzotišką skonį. Dėl šios priežasties prasidėjo masinis jų veisimas visame pasaulyje ir jie sparčiai išpopuliarėjo.

Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, sako, kad violetiniai pomidorai yra ypatingi ne tik dėl savo išvaizdos, bet ir yra saldūs, lengvai rūgštūs bei dūminio skonio. Violetiniuose pomidoruose yra gausu antocianinų – natūralių dažiklių, kurie lemia daugelio vaisių, įskaitant mėlynių, gervuogių ir aronijų spalvas.  

„Violetiniai pomidorai yra maistingesni už įprastus raudonuosius. Jie pasižymi pagrindiniu maistiniu antioksidanto šaltiniu, kuris yra susijęs su daugeliu sveikatai naudingų medžiagų, įskaitant mažesnę širdies ligų ir vėžio riziką, mažina patinimus, stiprina imunitetą. Jie taip pat yra puikus vitamino C, kalio, folio rūgšties ir vitamino K šaltinis, apsaugo nuo ultravioletinių spindulių“, – sako J. Sabaitienė.

Atras vietą kiekvieno virtuvėje

Kaip teigia J. Sabaitienė, violetiniai pomidorai – mūsų šalyje vis dar naujiena. Tačiau, tikrai neapsiriksite, jei juos panaudosite savo virtuvėje, kadangi jie – ypač universalūs. 

Iš violetinių pomidorų verdami padažai, gaminamos salotos, ispaniškoji gaspačo šaltsriubė, gardinamos brusketos. Ypač Italijoje populiaru šiomis daržovėmis gardinti makaronus, picas, ir kitus tradicinius patiekalus. Pavyzdžiui, Amerikoje, Ohajo valstijoje mėgstama gaminti violetinių pomidorų sultis, kuris yra oficialus šios valstijos gėrimas.

„Iš violetinių pomidorų galite pasigaminti ypatingo skonio, greitą pomidorinę sriubą, kurios gamyba nereikalauja daug ingredientų ir pastangų. Smulkiai sukapokite svogūnus ir česnaką, pakepinkite keptuvėje su alyvuogių aliejumi. Sudėkite smulkintus ar net trintus pomidorus ir mėgstamas prieskonines žoleles. Pakaitinkite, užpilkite vandens arba sultinio. Patiekite užbarstę juodųjų pipirų arba su šviežiais kapotais bazilikais ant viršaus“, – pasakoja J. Sabaitienė ir dalijasi dar trimis gardžiais receptais su pomidorais.

Bulvių virtinukai violetinių pomidorų padaže

Jums reikės:

600 g bulvių

100 g miltų

1 kiaušinio

250 g violetinių pomidorų

400 g konservuotų pomidorų

1 svogūno

3 skiltelių česnako

50 g šviežių špinatų lapų

1 a. š. džiovintų bazilikų

1 a. š. džiovintų čiobrelių

Žiupsnelio druskos

Žiupsnelio pipirų

Šlakelio alyvuogių aliejaus

Gaminimas: 

Bulves išvirkite su lupenomis, nulupkite ir sugrūskite. Įmaišykite miltus, druską, pipirus, kiaušinį ir išmaišykite tešlą (jei bus per minkšta, įdėkite daugiau miltų). Padalinkite tešlą į 3–4 dalis, iš kiekvieno gabalėlio suformuokite virvelę, supjaustykite ją 3–4 cm ilgio gabaliukais ir kiekvieną pakočiokite miltuotomis rankomis. Virkite virtinukus pasūdytame vandenyje, kol jie iškils į paviršių. Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų ir 3 minutes pakepinkite susmulkintą svogūną bei česnakus. Sudėkite kubeliais supjaustytus violetinius svogūnus, konservuotus pomidorus, prieskonius, viską išmaišykite ir troškinkite 10 minučių. Sudėkite špinatus, virtinukus, patroškinkite dar 1–2 minutes ir patiekite. Skanaus! 

Trinta keptų raudonųjų paprikų ir violetinių pomidorų sriuba 

Jums reikės: 

4 didelių violetinių pomidorų

2 raudonųjų paprikų

3-4 česnakų skiltelių

1 nedidelio svogūno

1 v. š. alyvuogių aliejaus

2 puodelių daržovių sultinio

½ a. š. baziliko

¼ a. š. maltų čiobrelių

Žiupsnelio druskos

Žiupsnelio pipirų

Gaminimas: 

Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros. Violetinius pomidorus, raudonąsias paprikas ir  svogūnus supjaustykite skiltelėmis. Viską sudėkite ant popieriumi išklotos kepimo skardos, išspauskite ant viršaus česnakų skiltelių, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pagardinkite druska ir pipirais. Kepkite 40-45 minutes, kol paprikos ir pomidorai suminkštės. Į didelį puodą supilkite sultinį, bazilikus, čiobrelius ir kaitinkite ant vidutinės ugnies, kol užvirs. Kai daržovės baigs kepti, išimkite jas iš orkaitės. Daržoves sudėkite į maisto trintuvą ir trinkite 10-15 sekundžių. Atsargiai į trintuvą įpilkite sultinį ir trinkite iki vientisos masės. Mėgaukitės iš karto! 

Marinaros padažas su šviežiais violetiniais pomidorais 

Jums reikės:

6 didelių violetinių pomidorų

1 v. š. alyvuogių aliejaus

3-4 česnakų skiltelių

Ryšulėlio žolelių (pasirinktinai bazilikų, petražolių, raudonėlių, čiobrelių)

1 v. š. cukraus

½ a. š. druskos

Žiupsnelio juodųjų pipirų

½ a. š. balzaminio acto

Gaminimas:

Violetinius pomidorus supjaustykite gabalėliais. Dideliame puode, ant silpnos ugnies, alyvuogių aliejuje pakepinkite smulkintą  česnaką, kol jis suminkštės. Į puodą supilkite pomidorus, ant viršaus uždėkite šviežių žolelių ryšulėlį ir užvirinkite. Sumažinkite ugnį iki silpnos, uženkite puodą ir virkite apie 30 minučių, retkarčiais pamaišydami. Kai padažas sutirštės, išimkite žolelių stiebus. Įmaišykite cukrų, druską, pipirus ir balzaminį actą. Padažą šiek tiek sutrinkite su virtuviniu trintuvu. Patiekite dar šiltą ant makaronų, mėsos patiekalų, dėkite į troškinius, gardinkite sriubas. Jei nenorite valgyti iš karto, laikykite inde arba stiklainyje šaldytuve. Geriausią tokį padažą suvalgyti per savaitę.

TAIP PAT SKAITYKITE