Kalėdų tikriausiai neįsivaizduojame be įvairiausių dekoracijų: tviskančios eglutės, žybsinčių, langus puošiančių girliandų, namuose sukabintų kalėdinių kojinių… Tačiau turbūt mieliausia ir skaniausia kalėdinė dekoracija – namie keptas ir pačių rankomis pastatytas imbierinių sausainių namelis. Ir nors šis konditerinis stebuklas sparčiai populiarėja Lietuvoje – daugelis nežino, kad ši graži tradicija vyrauja jau šimtmečius, o ją išpopuliarino visiems puikiai pažįstama pasaka.
Thierry Lauvray, prekybos tinklo „Iki“ konditeris, sako, kad nors daugeliui atrodo, jog pasistatyti dekoruotą imbierinį namelį yra be galo sudėtinga ir užima daugybę laiko, turint gerą receptą – viskas yra įmanoma.
„Sukonstruoti imbierinį namelį tikrai nėra itin paprasta, tai gali tapti puikia vakaro atrakcija visai šeimai, tereikia turėti bent lašelį kantrybės. Į gamyba įtraukite vaikus ir paverskite namelio gamybą žaidimu. Galiu jus užtikrinti – dekoro darbai labai patiks jūsų mažiesiems. Juk tai ne tik puiki pramoga, bet ir užsiėmimas, kuris lavina jūsų atžalų kūrybiškumą ir fantaziją. Namelio dekorui vaikams duokite kūrybinę laisvę ir jie patys savo rankomis susikurs gardžiai kvepiančią kalėdinę svajonę“, – sako T. Lauvray.
Anot konditerio, pagamintas kalėdinis imbierinis namelis – ne tik šventiška namų dekoracija, bet ir skanus užkandis. Pagamintas namelis namuose, nepakeisdamas skonio, gali stovėti netgi kelias savaites.
Iš pasakos kilusi tradicija
Konditerijos ekspertas pasakoja, kad imbierinių sausainių namelio gaminimas išpopuliarėjo Vokietijoje dar XIX a. pradžioje. Jį išpopuliarino ne tokia jau ir kalėdiška Brolių Grimų pasaka „Jonukas ir Grytutė“, išleista 1812 metais. Įkvėpti šios istorijos, vokiečių kepėjai pradėjo konstruoti nedidelius, išdekoruotus namelius, kurie buvo pagaminti iš vokiškų prieskoninių medaus sausainių lebkuchen. Vėliau ši tradicija plačiai paplito Vakarų Europoje bei Amerikoje.
2013-aisiais Teksase buvo sumuštas didžiausio valgomo imbierinio namelio pasaulio Gineso rekordas. Grupelė konditerių vienoje Teksaso traumatologinėje ligoninėje pastatė net 234 kv. m dydžio imbierinį namelį, kurio kalorijų kiekis siekė net 35,8 milijono. Jam pagaminti buvo sunaudota net 1327 kg rudojo cukraus, 820 kg sviesto, 7200 kiaušinių ir 3300 kg miltų.
Jeigu ruošiatės gaminti imbierinį namelį, kad statybos būtų sklandesnės, T. Lauvray paruošė meduolinės tešlos receptą bei meduolinės tešlos receptą be pieno produktų.
Meduolinė tešla
Paruošimo laikas 40 min + šaldymas
Jums reikės:
- 250 g medaus
- 100 g rudojo cukraus
- 120 g sviesto
- 2 kiaušinių
- 115 ml pieno
- 560 g miltų
- 1 apelsino žievelės
- 2 v. š. malto cinamono
- 2 v. š. malto imbiero
- 1 v. š. malto kardamono
- ½ a. š. maltų gvazdikėlių
- 2 v. š. sodos
- 3 v. š. kakavos
- ½ v. š. druskos
Paruošimas:
Thierry į nedidelį puodą sudeda medų, cukrų bei sviestą ir kaitina neaukštoje temperatūroje bei nuolat maišo tol, kol viskas ištirps. Kai masė ištirpsta ir užverda, puodą jis nukelia nuo viryklės, suberia visus prieskonius. Tuomet viską gerai išmaišo ir palaukia, kol šiek tiek pravės. Masei pravėsus Thierry į puodą įmuša kiaušinius, supila pieną ir viską vėl gerai išmaišo. Švariame dubenyje jis sumaišo ir miltus, sodą bei kakavą ir į sausų ingredientų mišinį supila skystąją masę, kurią maišo tol, kol tešla tampa elastinga ir nebelimpa prie dubens kraštų.
Dubenį su tešla jis užkloja rankšluostėliu ir palaiko šaldytuve. Atšalusią tešlą padalina į 2 dalis, apibarsto miltais ir plonai iškočioja. Galiausiai Thierry išpjauna norimas sausainių formas, patepa jas kiaušinio plakiniu ir kepa orkaitėje, įkaitintoje iki 170 °C, apie 10 minučių.
Meduolinė tešla be pieno produktų
Jums reikės:
- 310 g pilno grūdo miltų
- 5 v. š. ištirpinto kokosų aliejaus
- 4 v. š. klevų sirupo
- 50 g kokosų cukraus
- 1 didelio kiaušinio
- 2 a. š. malto imbiero
- 2 a. š. malto cinamono
- ¾ a. š. druskos
- ½ a. š. maltų gvazdikėlių
- ½ a. š. maltų juodųjų pipirų
- ½ a. š. sodos
- ¼ a. š. kepimo miltelių
Paruošimas:
Į didelį dubenį Thierry supila kokosų aliejų ir klevų sirupą, pamaišo, tuomet įmuša kiaušinį ir viską išplaka. Atskirame inde jis sumaišo visus sausus ingredientus, suberia juos kiaušinio masę ir maišo, kol masė tampa vientisa. Gautą tešlą Thierry išminko ir padalina į dvi lygias dalis, atskirai suvynioja jas į maistinę plėvelę ir šaldytuve šaldo mažiausia 4 valandas, o geriausia – visą naktį. Galiausiai konditeris tešlą iškočioja iki 0,5 cm storio ir išpjauna norimos formos sausainius. Sudeda juos į kepimo skardą, išklotą kepimo popieriumi, ir kepa orkaitėje maždaug 10 minučių 180 °C temperatūroje.
Iš cukraus pudros ir kiaušinių baltymų išplakite glajų, sulipinkite juo namelį iš iškeptų sausainių ir dekoruokite pasitelkę vaizduotę.