Jautienos mėsa jau ilgą laiką vertinama dėl savo sodraus skonio, sultingos tekstūros ir daugelio kulinarinių eksperimentų galimybių: galime mėgautis tiek jautienos kepsniais, tiek meksikietiškais čili troškiniais ar sriubomis. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad jautiena išties gali būti sveikatai palankios mitybos dalis, tereikia atsižvelgti į porcijų dydį bei mėgautis ja ne daugiau nei tris kartus per mėnesį. Taip pat prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pabrėžia, jog aukštos kokybės jautiena pasižymi ryškia, vyšnių sodrumo spalva. O norintiems pasimėgauti išties gardžiu jautienos patiekalu verta išmėginti jautienos kepsnio receptą, kurio pagrindinis akcentas – datulių padažas – nepaliks abejingų.
Įvairių žmogaus organizmo procesų pagalbininkė
Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė atkreipia dėmesį, jog ieškantys aukštos kokybės baltymų, gali jų rasti jautienoje. Be to, jos teigimu, šioje mėsoje gausu ir kitų sveikatai palankių medžiagų: tai geras mineralų, tokių kaip geležis, cinkas, fosforas ir selenas, šaltinis.
„Be abejonės, baltymai – tai medžiaga, būtina raumenų augimui ir atstatymui, imuninės sistemos veiklai palaikyti bei įvairiems kitiems žmogaus organizmo procesams sklandžiai vykti. Ši medžiaga dar labai svarbi fermentų ir hormonų gamybai. Be to, jautiena turtinga ir B grupės vitaminais: joje yra B12, B6, niacino (B3), riboflavino (B2) ir pantoteno rūgšties (B5). Jie yra būtini baltymų bei energijos gamybai, kraujodarai, nervų veiklai, sveikos odos, plaukų ir akių būklei palaikyti“, – vardija dr. E. Gavelienė.
Kuo liesesnė mėsa, tuo – sveikatai palankiau
Vis dėlto, gydytojos dietologės žiniomis, verta rinktis tą jautieną, kuri liesesnė, o matomus ant mėsos riebalus galima pašalinti ir rankiniu būdu, tiesiog juos nupjovus, mat taip išvengsite papildomų riebalų kiekio savo mityboje.
„Liesi jautienos gabalėliai, tarkime, nugarinė ir liesa malta jautiena sumažina bendrą suvartojamų riebalų kiekį. Taip pat verta atsakingai rinktis ir jos paruošimo būdą: kepkite taip, kad nereikėtų pridėti papildomų riebalų. Tam puikiai tinka, pavyzdžiui, kepimas ant grotelių. Žinoma, nepamirškite laikytis saiko principo, nes tai padės išvengti pernelyg didelio kalorijų kiekio. Rekomenduojamas jautienos porcijos dydis paprastai yra apie 85–113 g ir ne dažniau nei du–tris kartus per mėnesį“, – primena dr. E. Gavelienė.
Prižiūrintys cholesterolio kiekį turėtų suklusti
Gydytoja dietologė perspėja, kad asmenys, kurie serga širdies ligomis, turi aukštą kraujospūdį ar padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje, taip pat ir tie, kurie skundžiasi lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, turėtų apriboti raudonos mėsos, įskaitant – jautieną, vartojimą.
„Kalbant apie raudoną mėsą, reikėtų žinoti, kad joje gali būti daug sočiųjų riebalų, dėl kurių gali padidėti cholesterolio kiekis ir širdies bei kraujagyslių sistemos ligų rizika. Taip pat ir šiuolaikinės medicinos duomenys patvirtina, jog per gausus raudonos mėsos kiekis susijęs su kai kurių vėžio lokalizacijų, pavyzdžiui, storosios žarnos, vystymusi. Tad vadovaujantis sveikatai palankios mitybos principais vertėtų atsiminti, kad maisto įvairovė – svarbiausia norint užtikrinti, jog organizmas gautų kuo daugiau naudingųjų maistinių medžiagų“, – pabrėžia dr. E. Gavelienė.
Jautienos perteklių išsaugokite užšaldydami
Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria įsigijus jautienos ją iškart padėti į šaldytuvą: tačiau tokiu atveju svarbiausia užtikrinti tinkamą laikymo temperatūrą bei nusimanyti apie tai, kaip išvengti galimo kryžminio užteršimo.
„Įsigytą jautieną laikykite originalioje pakuotėje, o jei ši pažeista arba atidaryta – perkelkite į sandarų indą, įvyniokite plastikine plėvele arba aliuminio folija. Taip pat šaldytuve jautieną laikykite atskirai, kad išvengtumėte galimo kryžminio užteršimo su kitais maisto produktais. Svarbu užtikrinti, kad temperatūra šaldytuve būtų nuo 0 °C iki 4 °C: taip jautiena išliks atvėsinta ir joje sulėtės bakterijų dauginimasis“, – teigia O. Suchočeva.
Ji taip pat siūlo jautieną užšaldyti, jei mėsos neplanuojate sunaudoti iškart: „Jei pavyksta pigiau įsigyti didesnį kiekį jautienos, tai perteklių galima išsaugoti: prieš užšaldymą ją sandariai suvyniokite į maistinę plėvelę, aliuminio foliją arba naudokite vakuuminius maišelius. Ant pakuotės užklijuokite etiketę su užšaldymo data, kad galėtumėte sekti jos galiojimo laiką. O geriausia atšildyti šaldytuve. Dar galima naudoti ir mikrobangų krosnelės atšildymo režimą arba įdėti jautieną į sandarų plastikinį maišelį ir panardinti drungną vandenį, kas 30 minučių jį keičiant.“
Patarimai norintiems įsigyti aukštos kokybės jautienos
O. Suchočeva pabrėžia, kad aukštos kokybės jautiena – ryškios, vyšnių raudonumo spalvos, o vengti reikėtų tokios, kuri atrodo pernelyg tamsi ar rudos spalvos: tai gali reikšti, kad mėsa sensta arba yra netinkamai laikoma.
„Be to, marmuringumas – baltos riebalų juostelės raumeniniame audinyje – suteikia mėsai skonio ir švelnumo. Ieškokite jautienos su tolygiu ir smulkiu marmuriniu sluoksniu visame raumenyje. Bendrai mėsa turi būti standžios tekstūros, o lengvai paspaudus – atšokti. Venkite pernelyg minkštos mėsos“, – patarimais dalijasi prekybos tinklo komercijos operacijų vadovė.
Palepinkite save ir artimuosius gardžiu jautienos kepsniu, kurį papildys skoniais turtingas datulių ir apelsinų padažas.
RECEPTAS
Jautienos kepsnys su datulių padažu
Kepsniui reikės:
400 g jautienos kepsnio;
Šiek tiek druskos;
Šiek tiek pipirų;
1 v. š. aliejaus (kepimui);
2 v. š. sviesto;
Pagal poreikį aliuminio folijos.
Padažui reikės:
6 vnt. šviežių datulių;
Šakelės fasuoto rozmarino;
2 skiltelių česnako;
1 vnt. apelsino šviežiai spaustų sulčių;
1 vnt. apelsino žievelės;
Pagal skonį sviesto;
Pagal skonį padažo su saulėje džiovintais pomidorais.
Gaminimo eiga:
- Pagardinkite kepsnių gabalėlius druska ir pipirais.
- Į įkaitintą keptuvę supilkite aliejų ir išlydykite sviestą.
- Apkepkite kepsnį iš abiejų pusių, tada suvyniokite į foliją, kad pailsėtų.
- Tuo tarpu paruoškite padažą. Susmulkinkite datules, rozmariną, česnaką.
- Nutarkuokite apelsino žievelę ir išspauskite apelsino sultis.
- Viską dėkite į keptuvę, supilkite saulėje džiovintų pomidorų padažą ir folijoje susikaupusias kepsnio sultis.
- Patiekite su mėgstamomis daržovėmis, grybais, salotomis ar bulviu koše.
Skanaus!