Eksperto patarimai, ką pasigaminti iš 6 skirtingų mėsos rūšių ir šventinės anties receptas

Eksperto patarimai, ką pasigaminti iš 6 skirtingų mėsos rūšių ir šventinės anties receptas

Mėsa – vienas tų produktų, be kurio, daugelis neįsivaizduoja nė vienos savo dienos, o ir jos patiekalų yra begalė: nuo šildančių guliašų iki kepsnių ar kotletų. Be to, mėsa yra taip reikalingų baltymų, geležies bei kitų organizmui naudingų medžiagų šaltinis. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad mėsa tarp pirkėjų populiari išlieka visais sezonais, visgi žiemą – padidėja smulkintos mėsos pardavimai, o prieš didžiausias žiemos šventes gyventojai dairosi ir ančių.

Kiauliena išlieka lydere

„Mėsa naudojama ne tik tradiciniams patiekalams, bet ir įvairiausiems žiemą populiariems troškiniams ar sriuboms ruošti. Visgi,  metams bėgant – tradicijos nesikeičia ir populiariausia tarp tinklo pirkėjų išlieka kiauliena. Tiesa, priklausomai nuo sezono skiriasi daugiausiai parduodamos kiaulienos rūšys – vasarą žmonės pirmenybę teikia kepimui ant grilio skirtai mėsai, o žiemą – populiaresnė tampa smulkinta mėsa arba faršas“, –  sako V. Budrienė. 

Komunikacijos vadovė pabrėžia, kad antroje vietoje, po kiaulienos, pagal pardavimų duomenis, pirkėjai pamėgę jautieną, trečioje – veršieną, o kalbant apie baltą mėsą, tarp gyventojų populiariausia yra vištiena. Po jos rikiuojasi antiena ir kalakutiena.

Skirtinga mėsa – skirtingi paruošimo būdai 

Gintaras Bačkovas, prekybos tinklo „Iki“ mėsos ekspertas, sako, kad skirtingos mėsos rūšys – ruošiamos skirtingai. Jeigu vienos rūšies mėsą reikia iškepti pilnai, kita gali būti valgoma ir pusžalė. 

„Norint pasimėgauti ypatingo skonio jautienos ar anties krūtinėlės kepsniu – perkepti nepatartina. Per daug iškepta mėsa taps sausa, sprangi ir praras skonines savybes. Ruošiant šių rūšių mėsą patarčiau jos iki galo neiškepti ir patiekti pusiau keptą. Tačiau kalbant apie kiaulieną, vištieną ar kalakutieną – viskas priešingai. Šių rūšių mėsą turime iškepti iki galo, kad aukštoje temperatūroje žūtų visos mėsoje esančios bakterijos“, – sako G. Bačkovas ir dalijasi dar keliais patarimais, kurie pagelbės ruošiant skirtingos rūšies mėsą. 

Triušiena. Tai mėsos rūšis, kurioje beveik nėra riebalų, tad organizmas ją lengvai virškina. Triušieną galima paruošti įvairiausiais būdais, tačiau geriausios skoninės savybės atsiskleidžia troškinant. Tam ypač tinka priekinė triušio dalis, kuri ne mažiau gardi ir išvirta, tuo tarpu galinė dalis tinkamesnė kepimui. Prieš gaminant triušieną, rekomenduotina 2–3 valandas palaikyti ją šaltame vandenyje, kad taptų minkštesnė. Jei nuspręsite triušieną troškinti, nepamirškite, kad šis procesas gana ilgas. Nors mėsa suminkštėja jau po 20 minučių, kitų tame pačiame puode esančių ingredientų aromatas į mėsą įsigeria sunkiau, todėl triušieną reikėtų troškinti kiek ilgiau nei valandą.

Jautiena. Jautienos kokybei įvertinti galioja reglamentu patvirtinti vertinimo kriterijai: kategorija (galvijai, buliai), raumeningumas (atsižvelgiama į nugaros, menčių, sprando raumenų išsivystymą) ir riebumas (riebalų kiekis mėsos išorėje). Svarbu įsidėmėti, kad kuo riebalinis audinys šviesesnis, tuo jautiena geresnė. Pačios vertingiausios jaučio dalys yra išpjova, antrekotas ir nugarinė, kadangi per visą jaučio gyvenimą jos juda mažiausiai. Dėl šios priežasties šių dalių mėsa yra pati minkščiausia.

Antiena. Antis vis dažnesnė viešnia ant lietuvių stalo, ypač, kai artėja gražiausios metų šventės. Antiena džiugina savo universalumu – iš viso paukščio galima paruošti net kelis skirtingus patiekalus! Pavyzdžiui, pagrindines, mėsingiausias, anties dalis galima iškepti, iš smulkesnių ir labiau kaulėtų išvirti sriubą, o iš kepenėlių pagaminti gurmaniško skonio paštetą. Antienoje gausu žmogaus organizmui vertingų vitaminų, tačiau net to nežinodami, daugelis šią mėsą renkasi dėl to, kad ji itin liesa. Vis dėlto, vertėtų nepamiršti, kad anties odelė pasižymi dideliu riebumu.

Aviena. Avies mėsa vertinama dėl išskirtinio skonio ir itin aukštos kokybės. Renkantis geriausią produktą, rekomenduojama pirkti mėsą su kaulu – gaminant ji išliks sultingesnė ir turės ryškesnį skonį. Skirtingos avienos dalys turi bendrą bruožą – kuo daugiau natūralaus avies riebalo, tuo mėsos skonis išraiškingesnis ir gurmaniškesnis. Ant šventinio stalo dažniausiai puikuojasi avienos kepsniai bei iš mentės pagaminti troškiniai, tačiau turėkite omenyje, kad pjaustant mėsą, nereikėtų jos per daug susmulkinti, nes apdorojant smulkiai supjaustyti gabalėliai taps sausi ir kieti.

Vištiena. Tai pati populiariausia paukštienos rūšis. Dažniausiai maisto gamyboje naudojama vištos krūtinėlė, kulšelės bei sparneliai. Vištiena, kaip ir antiena, pasižymi liesumu, tačiau ji, kaip būdinga paukštienai, yra šviesios spalvos, o valgant šią mėsą gali būti jaučiamas lengvas saldumas. Vištiena – viena universaliausių mėsos rūšių, kadangi jai tinka patys įvairiausi paruošimo būdai – virimas, kepimas, troškinimas, rūkymas ar net vytinimas.

Kiauliena. Islamo ir judaizmo religijos kiaulieną valgyti draudžia, tačiau ji vis tiek išlieka viena iš dažniausiai naudojamų mėsos rūšių visame pasaulyje. Kiaulieną galima valgyti virtą, keptą, sūdytą ar rūkytą. Pačios vertingiausios jos dalys yra nugarinė, sprandinė bei kumpis. Dažniausiai iš kiaulienos gaminami kepsniai ar didkepsniai, gardus šašlykas, maltos mėsos kepsneliai ar dešros.

Burnoje tirpstanti kepta šventinė antis 

Jums reikės:

Vidutinio dydžio anties (3 kg)

Marinatui:

6 skiltelių česnako

3 v. š. medaus

3 v. š. žaliosios citrinos sulčių

2 a. š. džiovinto rozmarino

Žiupsnelio druskos, pipirų

Įdarui:

300 g ryžių

150 g džiovintų

Spanguolių

3 a. š. cinamono

2 v. š. alyvuogių aliejaus

Žiupsnelio druskos, pipirų

Pagaminimas:

Antį nuplaukite ir nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Tuomet nupjaukite perteklinius riebalus nuo apatinės anties dalies. Rekomenduojame šlaunelių odą subadyti šakute, o krūtinėlės odoje padaryti negilius įpjovimus. Grūstuvu sutrinkite nuluptas česnako skilteles, sudėkite į dubenį, užpilkite žaliosios citrinos sultimis bei medumi, suberkite džiovintą rozmariną ir šiek tiek pasūdykite. Viską gerai išmaišykite, marinatu ištrinkite anties išorę bei vidų ir mažiausiai 2 valandoms palikite šaldytuve. Kol antis marinuosis, pasiruoškite įdarą.

Ryžius išvirkite pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas. Po to virtus ryžius sumaišykite su džiovintomis spanguolėmis, įberkite šiek tiek cinamono, druskos ir pipirų, viską apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir gerai išmaišykite. Kai antis išsimarinuos, ištraukite ją iš šaldytuvo ir užsiūkite kaklą. Tuomet vidų įdarykite ryžių bei džiovintų spanguolių įdaru ir užsiūkite apatinę anties dalį, kad įdaras neiškristų. Norėdami, kad kepimo metu antis išlaikytų gražią formą, kojas suriškite siūlu. Paruoštą antį dėkite į kepimo skardą ir kepkite iki 120 °C įkaitintoje orkaitėje apie 7-8 valandas. Maždaug kas valandą apšlakstykite antį iš jos išbėgusiais riebalais, o kai mėsa bus beveik iškepusi, temperatūrą padidinkite iki 220 °C ir kepkite dar 20 minučių. Nustebsite, tačiau šventinė antis puikiai derės su bruknių ar spanguolių uogiene! Skanaus!

TAIP PAT SKAITYKITE