Ekspertė pataria, kokius patiekalus be mėsos rinktis šventėms

Ekspertė pataria, kokius patiekalus be mėsos rinktis šventėms

Artėjant didžiausioms metų šventėms daugelis dairosi ne tik tradicinių, bet ir dar neišbandytų, naujų receptų, kuriais papuoš savo kalėdinį stalą. Ir nors įprastai žuvis – Kūčių pažiba, o mėsos patiekalai dažno šeimoje puošia Kalėdų stalą – eksperimentuoti nebijantys ieško ir nemėsiškų alternatyvų.

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, pastebi, kad vegetariški produktai pirkėjus domina vis labiau ir juos lietuviai renkasi ne tik kasdien, bet  ir šventiniu laikotarpiu.

„Vegetariškiems patiekalams ruošti skirti produktai populiarėja ne tik tarp mėsos atsisakiusių prekybos tinklo klientų, bet ir visavalgių pirkėjų. Žmonės ieško naujų skonių, atidžiai stebi, kaip maitinasi patys ir ką valgo jų šeimos nariai, todėl dažnai ieško ir gyvulinės kilmės produktams sveikesnių alternatyvų“, – pastebi  V. Juodkazienė.

Anot maisto ekspertės, šiuo metu tarp pirkėjų itin populiarios įvairios daržovių ir alyvuogių užtepėlės, humusas, ankštinių daržovių, grūdų produktai.

„Lietuviai neatsilieka nuo pasaulyje vyraujančios tendencijos, susijusius su gyvulinės kilmės produktų vartojimo mažinimu, ir į savo mitybą įtraukė kur kas daugiau daržovių, grūdinės kilmės produktų. Nors gyventojai mėsos neatsisako, valgiaraštį paįvairina nemėsiškais produktais. Ta pati tendencija galioja ir kalbant apie šventinio stalo patiekalus, šalia tradicinių mėsos ar žuvies patiekalų išvysime ir vegetarams ar veganams subalansuotų valgių“, – pasakoja V. Juodkazienė.

Pasak jos, nors tarp Kalėdų ir Kūčių patiekalų vis dar vyrauja paukštiena ar žuvis, silkė – žmonės pamėgę ir įvairiausias salotas, daržovių ar varškės apkepus, troškinius.

„Lietuviai gamina ne tik visiems puikiai pažįstamas burokėlių ar baltą mišrainę, bet ir įvairias šviežių daržovių salotas, jas pagardina fetos sūriu ar įvairiausiomis sėklomis. Pastebėjome, kad žmonės yra pamėgę ir įvairiausius daržovių troškinius. Juos valgyti galima įvairiausiais būdais – ne tik kaip pagrindinį patiekalą, bet panaudoti ir kaip garnyrą. Žinoma, kalėdinis lietuvių stalas neatsiejamas ir nuo miltinių patiekalų. Nepamirškime tradicinių kūčiukų, įvairiausių pyragų su aguonomis, varške ar cinamonu, obuoliais, pyragėlių su grybais ir kopūstais. Šie tradiciniai valgiai tikriausiai neatsiejami Kalėdų stalo dalis. Norėčiau pabrėžti, kad žmonės jokiu būdu nepamiršta tradicijų ir nostalgiškų skonių – tiesiog kartais jį paįvairina įvairiausiomis alternatyvomis“, – teigia ji.

Ekspertės teigimu šalia šimtmečius skaičiuojančių tradicinių receptų lietuviai, o ypač jaunos šeimos, mėgsta ant Kalėdų stalo patiekti ir netikėtų, pagal modernesnes receptūras pagamintų patiekalų.

V. Juodkazienė siūlo išbandyti paprastą receptą, kurį kiekvienas lengvai galėsite pasigaminti savo namuose ir juo paįvairinti šventinį stalą.

Žiediniai kopūstai su halumio sūriu ir medumi

Jums reikės:

  • 1 žiedinio kopūsto
  • 100 g halumio sūrio
  • 60 ml alyvuogių aliejaus
  • 80 g skysto medaus
  • 1 svogūno
  • 40 ml rudojo acto
  • Alyvuogių aliejaus

Paruošimas:

Įkaitinkite orkaitę iki 240 laipsnių. Į karščiui atsparų indą įpilkite alyvuogių aliejų ir susmulkintą žiedinį kopūstą. Kepkite 20–25 min., kol paruduos.

Kol žiedinis kopūstas kepa, į nedidelį indą supilkite medų ir pakaitinkite 2–3 min. Supjaustykite svogūną žiedeliais ir sudėkite į užkaitintą medų. Sumažinkite kaitrumą ir  kaitinkite, kol svogūnas suminkštės. Nuimkite nuo ugnies, supilkite actą, aliejų, įdėkite druskos ir pipirų. Supilkite padažą ant iškepusių žiedinių kopūstų, išmaišykite. Tada sudėkite pjaustytą halumio sūrį ir patiekite. Skanaus.

TAIP PAT SKAITYKITE