Bulių mėsa, buliena arba tiesiog jautiena – viena populiariausių mėsos rūšių, kurioje yra gausu įvairiausių vitaminų bei mineralų. Ši mėsa ypatingai pamėgta tarp sportininkų, mat ji pasižymi dideliu baltymų kiekiu. Iš bulių mėsos galima gaminti įvairius troškinius, dėti į sočias sriubas ar gaminti mėsainius, tačiau vienas ikoniškiausių šios mėsos patiekalų – kepsnys. Gintaras Bačkovas, prekybos tinklo „Iki“ mėsos ekspertas, atskleidžia, kad pagrindinė paslaptis, norint išgauti patį geriausią bulių mėsos kepsnio skonį – jį ruošti kuo paprasčiau.
„Bulieną, kaip ir kitą raudoną mėsą reikėtų valgyti kelis kartus per savaitę. Joje yra didelis sveikatą stiprinančių amino rūgščių kiekis, o tai vienas –didžiausių baltymų šaltinių žmogaus racione. Būtent dėl šios priežasties šią mėsą dažnai renkasi aktyviai sportuojantys žmonės. Kadangi šioje mėsoje yra daug geležies – jos vartojimas sumažina mažakraujystės riziką“, – pasakoja G. Bačkovas.
Be to, anot eksperto, ši mėsa yra labai gerai virškinama. Joje yra gausu vitaminų ir naudingų medžiagų, mažai riebalų. Bulių mėsa labiausiai vertinama kaip vienas pagrindinių B grupės vitaminų šaltinių, ji turi daug mineralinių medžiagų, cinko.
Anot eksperto, buliena dažnai yra valgoma pusiau žalia, tačiau ši mėsos rūšis išsiskiria iš kitų, kad gali būti vartojama ir visiškai žalia. Pavyzdžiui, tradiciniame prancūziškame jautienos tartare smulkiai supjaustyta mėsa patiekiama visiškai žalia, pagardinta prieskoniais, šaukšteliu majonezo, garstyčių ir įvairiais priedais. O itališkame jautienos karpančio mėsa yra itin plonais griežinėliais ir taip pat yra patiekiama žalia, paskaninta prieskoniais ir įvairiais padažais. Tačiau, anot eksperto, tikriausiai nesuklysime pasakę, kad vienas populiariausių ir žinomiausių buliaus mėsos patiekalų pasaulyje – sultingas kepsnys.
Norint paruošti skaniausią bulienos kepsnį, mėsos ekspertas siūlo rinktis brandintą mėsą. Pasirinkus tokį produktą, anot jo, kokybišką kepsnį namuose išsikepsite be vargo.
„Anksčiau galbūt dar vyravo tam tikri mitai, kad buliaus mėsą yra sunku skaniai paruošti – neva ši mėsa yra kieta ir reikalauja ypatingo paruošimo. Vis tik kokybiška, brandinta šios rūšies mėsa yra tikrai minkšta, išraiškingo skonio ir lengvai paruošiama. Tuo patys jau kurį laiką įsitikina ir tai vertina vis daugiau pirkėjų, kurie ieško išskirtinio skonio mėsos“, – sako G. Bačkovas.
Jeigu norėtumėte išsikepti bulienos kepsnį, G. Bačkovas pataria, kad geriausia būtų rinktis antrekotą, nugarinę ar išpjovą. Geriausiam skoniui išgauti, mėsą ekspertas siūlo kepti be prieskonių, naudojant saulėgrąžų aliejų, gerai įkaitintoje keptuvėje. Jeigu norite kepsnio su krauju – patariama iš abiejų pusių jį kepti apie 1,5–2 minutes, jeigu norite gerai iškepto – po 4 minutes. O ištraukus karštą kepsnį iš keptuvės – tiesiog pabarstyti jūros druska ir patepti sviestu.
Mėsos ekspertas taip pat siūlo ir burnoje tirpstančio bulienos kumpio receptą.
Keptas bulienos kumpis
Jums reikės:
Buliaus mėsos kumpio
Šakelės rozmarino
Šakelės čiobrelio
Šlakelio alyvuogių aliejaus
Žiupsnelio druskos ir pipirų
Pagaminimas:
Bulienos kumpį parą palaikykite marinate su rozmarinais, čiobreliais, alyvuogių aliejumi, druska ir pipirais. Mėsai išsimarinavus gerai įkaitinkite keptuvę ir kelias minutes apkepinkite visą gabalą iš abiejų pusių. Tada kepkite iki 120 laipsnių temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 3 valandas. Paskui padidinkite temperatūrą iki 200 laipsnių ir pakepkite dar 20 minučių. Mėsą patiekite karštą su mėgstamais garnyrais. Skanaus!