Neblėstantis Benedikto kiaušinių populiarumas liudija, kad jie yra daugelio pamėgtas klasikinis vėlyvųjų pusryčių patiekalas. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad kiaušiniai – puikus pusryčių produktas: jie laikomi aukštos kokybės baltymų šaltiniu, nes juose yra visos devynios nepakeičiamosios aminorūgštys, kurių organizmas negali pasigaminti pats. O balandžio 16-ąją, minint Tarptautinę Benedikto kiaušinių dieną, prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria, kaip skaniai jų pasigaminti bei dalijasi jų kulinarine istorija.
Sveikatai palankūs pusryčių favoritai
Kiaušiniai – neabejotinai vienas mėgstamiausių ir populiariausių ankstyvųjų bei vėlyvųjų pusryčių pasirinkimų: galima pradėti rytą nuo daržovių omleto, Benedikto kiaušinių, virtų, patiektų su viso grūdo skrebučiais ir avokadu ar įmaišyti juos į sočių pusryčių buritus. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad viename dideliame kiaušinyje paprastai būna apie 6 g baltymų, todėl tai puikus pasirinkimas raumenų atstatymui ir augimui bei bendrai ląstelių funkcijai palaikyti.
„Kiaušinių įtraukimas į mitybą gali padėti patenkinti kasdienį baltymų poreikį, ypač tiems, kurie laikosi vegetariškos ar kitokios dietos, kurioje privengiama mėsos. Taip pat kiaušiniuose gausu svarbiausių maistinių medžiagų, pavyzdžiui, jie yra puikus vitamino B12 šaltinis. Jis būtinas nervų veiklai ir raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui. Kiaušiniuose taip pat yra vitamino D, kuris labai svarbus kaulų sveikatai ir imuninės sistemos veiklai. Be to, juose yra svarbių mineralų, pavyzdžiui, seleno, fosforo ir cholino. Cholinas ypač svarbus, nes jis palaiko smegenų sveikatą, kepenų veiklą ir medžiagų apykaitą“, – vardija gydytoja dietologė.
Dr. E. Gavelienė pažymi, kad nevertėtų laikytis anksčiau vyravusios klaidingos nuomonės, jog saugant širdį būtina atsisakyti kiaušinių dėl trynyje esančio cholesterolio. Tyrimais patvirtinta, kad nuo vieno iki trijų kiaušinių per savaitę galima skanauti, esant didesnei cholesterolio koncentracijai. „Su kiaušiniu gaunama daug organizmui naudingų medžiagų, o jei greta bus dubenėlis salotų, tai cholesterolio, gaunamo su kiaušiniu, įtaka tampa minimali. Be to, kiaušiniuose yra ir sveikatai palankių, nesočiųjų riebalų, įskaitant mononesočiuosius ir polinesočiuosius riebalus, kurie yra naudingi širdies sveikatai“.
Ne viena Benedikto kiaušinių atsiradimo istorija
Benedikto kiaušinių kulinarinė istorija siekia XIX a. pabaigą, o apie jų kilmę pasakojama keletas istorijų. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva sako, kad vienoje populiariausių versijų teigiama, jog Benedikto kiaušiniai buvo sukurti garsiajame „Delmonico‘s“ restorane Niujorke 1860-aisiais.
„Pasakojama, kad nuolatinė restorano lankytoja ponia LeGrand Benedict skundėsi, jog meniu nėra nieko naujo. Atsakydamas į lankytojos repliką, virtuvės šefas Čarlzas Ranhoferis sukūrė Benedikto kiaušinius, kuriuos sudarė ant skrudintų angliškų bandelių virti kiaušiniai, kanadietiška šoninė ir olandiškas padažas. O pagal kitą istorijos versiją, 1894 m. viešbutyje „Waldorf Hotel“ Volstrito brokeris Lemuelis Benediktas užsisakė skrebučių, šoninės, plaktų kiaušinių ir olandiško padažo – tai įkvėpė virėją sukurti šį patiekalą“, – pasakoja prekybos tinklo ekspertė.
Ji taip pat pažymi, jog nepaisant jų kilmės, Benedikto kiaušiniai greitai išpopuliarėjo ir tapo pagrindiniu vėlyvųjų pusryčių patiekalu visose Jungtinėse Amerikos Valstijose. „Sodraus olandiško padažo, kreminio virtų kiaušinių ir pikantiškos kanadietiškos šoninės arba kumpio derinys ant traškios angliškos bandelės patiko daugeliui norinčių pasimėgauti prabangiu ir gardžiu maistu. Ilgainiui atsirado Benedikto kiaušinių variantų, kuriuose tradicinę kanadietišką šoninę pakeitė tokie ingredientai kaip rūkyta lašiša („Eggs Royale“) arba špinatai („Eggs Florentine“).“
Šie patarimai leis gardžiuotis skaniausiais Benedikto kiaušiniais
Benedikto kiaušinių gaminimas reikalauja atidumo detalėms ir kruopštumo, tad turint daugiau laiko savaitgalio vėlyvųjų pusryčių gamybai, galima išmėginti savo jėgas virtuvėje ir pasigaminti skanų bei sotų patiekalą.
„Norėdami pasigaminti Benedikto kiaušinių, pirmiausia puode užvirinkite vandenį. Kiekvieną kiaušinį įmuškite į nedidelį dubenėlį arba indelį. Tuomet išsukite šaukštu nedidelį sūkurį verdančiame vandenyje ir atsargiai į jo centrą po vieną įpilkite kiaušinius. Juos virkite 3–4 min., kol baltymai taps standūs, bet tryniai bus vis dar skysti. Šaukštu atsargiai išimkite kiaušinius iš vandens ir padėkite juos ant popieriniais rankšluosčiais išklotos lėkštės, kad nutekėtų vandens perteklius“, – aiškina O. Suchočeva.
Ji priduria, kad įprastai Benedikto kiaušiniai neapsieina be olandiško padažo – jį taip pat galima pasigaminti namų sąlygomis: „Karščiui atspariame dubenyje, pastatytame virš puodo su verdančiu vandeniu, plakite kiaušinių trynius, citrinos sultis ir žiupsnelį druskos, kol mišinys šiek tiek sutirštės. Pamažu po truputį įmaišykite ištirpintą sviestą, kol padažas taps vientisas ir kreminis. Kai jis taps norimos konsistencijos, nukelkite nuo ugnies ir palaikykite šiltai, kol galėsite patiekti.“
O. Suchočeva taip pat primena, kad norintys pasigaminti Benedikto kiaušinių ir sutaupyti, gali pigiau įsigyti reikiamų ingredientų naudojantis „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikiančia asmeninių pasiūlymų bei papildomų nuolaidų, o grilio sezoną atidaryti pavyks irgi pigiau: iki balandžio 22 d. taikoma 30 proc. nuolaida BBQ griliui ir jo aksesuarams, perkant su lojalumo kortele.
Taip ant grilio paruoštais Benedikto kiaušiniais nustebinsite visus vėlyvųjų pusryčių svečius: neabejotinai visi prašys bent porcijos pakartoti.
RECEPTAS
Benedikto kiaušiniai, kepti ant grilio
Olandiškam padažui reikės:
3 vnt. kiaušinių trynių;
1 v. š. citrinos sulčių;
Žiupsnelio kajeno pipirų;
115 g ištirpinto sviesto.
Benedikto kiaušiniams reikės:
600 g lašišos filė;
225 g lydyto sviesto;
1 vnt. citrinos be žievelės;
4 v. š. citrinos sulčių;
1 v. š. citrinos sulčių;
Šiek tiek druskos;
Šiek tiek maltų juodųjų pipirų;
220 g kreminio sūrio;
6 vnt. kiaušinių;
2 v. š. grietinėlės;
Kelių šlakelių „Tabasco“ padažo;
3 vnt. beigelių, supjaustytų griežinėliais;
Šiek tiek smulkintų laiškinių česnakų papuošimui;
2 v. š. smulkintų petražolių papuošimui.
Olandiško padažo gaminimo eiga:
- Kiaušinių trynius supilkite į keptuvę, ją laikykite virš viryklės liepsnos maždaug 10 cm virš degiklio ir plakite trynius, kol jie šiek tiek sutirštės ir taps ryškiai geltonos spalvos, maždaug 2–3 minutes.
- Sutirštėjusius trynius supilkite į trintuvą ir įpilkite citrinos sulčių, ir kajeno pipirų. Trinant pastaruosius ingredientus, lėtai ir tolygiai pilkite ištirpintą sviestą, maišydami, kol padažas taps vientisas ir sutirštės.
Benedikto kiaušinių gaminimo eiga:
- Įdėkite lašišą į didelį kepimo indą. Sumaišykite sviestą, 4 v. š. citrinos sulčių, citrinos žievelę ir užpilkite mišinį ant lašišos. Pagardinkite druska ir pipirais ir marinuokite 1–2 valandas.
- Įkaitinkite lauko kepsninę iki vidutinio karščio.
- Tuo metu sumaišykite kreminį sūrį ir 1 šaukštelį citrinos sulčių bei atidėkite į šalį. Kitame dubenyje sumaišykite kiaušinius, grietinėlę, aštriųjų pipirų padažą, druską ir pipirus pagal skonį ir atidėkite į šalį.
- Įkaitinkite nepridegančią keptuvę kiaušiniams kepti, padėdami ją ant grotelių. Tuo pačiu metu ant grotelių dėkite lašišą ir kepkite, kol ji taps norimo minkštumo, maždaug po 5 min. iš kiekvienos pusės.
- Supilkite kiaušinių mišinį į keptuvę ir kepkite juos nuolat judindami paruoštas porcijas link keptuvės centro, kad nevirta dalis patektų į šonus, ir apverskite, kai kiaušiniai bus beveik iškepę.
- Dėkite beigelių bandeles ant grotelių perpjauta puse žemyn ir paskrudinkite. Jas nuimkite ir ant kiekvieno skrudinto bagelio pusės užtepkite dalį kreminio sūrio mišinio. Dėkite beigelius į serviravimo lėkštes. Ant viršaus uždėkite Benedikto kiaušinį, lašišą ir olandišką padažą. Papuoškite smulkintais laiškiniais česnakais ir petražolėmis.
Skanaus!