Ruošiamės Velykoms: anties ir kiaulienos patiekalai, nustebinsiantys artimuosius

Ruošiamės Velykoms: anties ir kiaulienos patiekalai, nustebinsiantys artimuosius

Artėjant Velykoms daugelis pradeda galvoti apie šventinį savo stalą. Ir nors šią šventę minėsime mažesniame šeimos rate, artimuosius nustebinti kulinariniais šedevrais stengsimės tikrai ne mažiau. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad šiemet pirkėjai jau pradėjo ruoštis Velykoms, yra linkę pasimėgauti įvairesniais skoniais ir išskirtinesniais produktais.

„Pirkėjai aktyviai ruošiasi Velykoms: pastebime išaugusius velykinių dekoracijų ir kiaušinių dažų pardavimus.  Taip pat pirkėjų krepšeliuose atsiranda nekasdieniai, šventėms skirti produktai. Pavyzdžiui, įprastą dieną perkamą kiaulieną pakeičia antis. Prieš Velykas šis paukštis iškopia į pardavimų viršūnę. Tiesa, kiauliena, nors ir užleidžia lyderio pozicijas, nuo gyventojų stalo nedingsta – ji pagal perkamumą velykiniu laikotarpiu išlieka antroje vietoje“, – sako komunikacijos vadovė.

Antį paruošti – nesudėtinga

Pasak Vilmos Juodkazienės, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertės, lietuviai per šventes ruošti ir valgyti antieną iš tiesų mėgsta, tačiau vis dar egzistuoja mitas, kad ją yra sudėtinga pagaminti. Anot maisto ekspertės, norint greitai ir skaniai iškepti šią paukštieną, pakanka vadovautis vos keliomis taisyklėmis – ją tinkamai užmarinuoti, pasirinkti patinkantį įdarą ir kepti žemoje temperatūroje.

„Išmarinuoti antį nėra sunku ir dažniausiai nereikia jokių įmantrių ingredientų. Geriausia antį kepimui pradėti ruošti iš vakaro – įtrinti česnaku, mėgstamų žolelių, sviesto, druskos ir pipirų mišiniu ir leisti skoniams per naktį įsigerti“, – sako V. Juodkazienė.

Antį rekomenduojama kepti maždaug iki 150–160 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 3 valandas. Taip pat geriausia kepti ant grotelių, po jomis pakišus skardą. Kepimo metu riebalai nutekės, mėsa bus minkšta, bet ne per riebi. Nuvarvėjusiais riebalais kartkartėmis reikėtų palaistyti antį, tuomet ji bus sultinga, o odelė traški. Likusiuose riebaluose rekomenduojama iškepti bulves, kurias vėliau šalia pagrindinio patiekalo galima patiekti kaip garnyrą.

Keptą antį galima patiekti su bruknių ar spanguolių padažu. O ypatingo skonio jai suteiks specialiai paruoštas įdaras. Tai – puikus akcentas pagardinti paukščiui, mat jis suteiks ne tik nuostabų skonį, bet ir sukurs prabangių pietų įspūdį.

„Tradiciškai antis įdaroma obuoliais, citrusiniais vaisiais, spanguolėmis, džiovintais abrikosais arba slyvomis. Taip pat įdarui dažnai naudojami su kita mėsa, pavyzdžiui, maltomis kepenėlėmis, sumaišyti ryžiai. Dar antį populiaru įdaryti raugintais kopūstais, kurie vėliau valgomi kaip troškintas garnyras“, – pasakoja maisto ekspertė.

Kiauliena nuo lietuvių stalo niekur nedingsta

Po anties pagal populiarumą besirikiuojanti kiauliena taip pat randa vietos ant šventinio stalo. „Kiaulieną žmonės valgo ir per Velykas. Bet dažniau stengiasi pasilepinti įmantresniais patiekalais iš šios mėsos: gamina įvairiausius vyniotinius, suktinukus ir, žinoma, kepsnius“, – teigia V. Juodkazienė.

Maisto ekspertė sako, kad ruošiant kepsnį šios mėsos svarbiausia neperkepti, nes tuomet ji tampa sausa ir sunkiai kramtoma. Norint pagaminti sultingą kiaulienos kepsnį ir atskleisti daugiausia mėsos skonio bei aromato, prieš kepant mėsą reikėtų bent kelias valandas pamarinuoti druskos, pipirų ir alyvuogių aliejaus marinate.

Jeigu šventiniam stalui mėsą planuojate kepti orkaitėje, prieš pat kepant reikėtų įmasažuoti prieskonius: apibarstyti mėsą mėgstamais žolelių prieskoniais, druska, pipirais ir aptepti aliejumi – tuomet išlaikysite jos sultingumą. Kepsnius geriausia kepti aukštoje temperatūroje ir sūdyti jau po kepimo.

V. Juodkazienė siūlo ir kelis anties bei kiaulienos receptus, kuriuos išdidžiai galėsite patiekti ant šventinio stalo.

Kepta antis su figomis

Jums reikės:

1 anties

Čiobrelių, garstyčių, druskos, pipirų

Alyvuogių aliejaus

450 g džiovintų figų

450 g pievagrybių

3 raudonųjų svogūnų

3 skiltelių česnako

Šlakelio balzamiko acto ir alyvuogių aliejaus

Saujos džiūvėsėlių

Paruošimas:

Pirmiausia prieskonius sumaišykite su alyvuogių aliejumi. Šiuo marinatu įtrinkite antį ir jos vidų. Supjaustykite džiovintas figas ir pievagrybius didesniais gabaliukais, o svogūną ir česnaką – smulkiau. Viską sumaišykite su džiūvėsėliais, balzamiko actu ir aliejumi. Gautą įdarą sudėkite į anties vidų. Antį kepkite apie 3 val. iki 160 laipsnių  įkaitintoje orkaitėje. Jeigu norite, kad antis apskrustų, kepimo pabaigoje padidinkite temperatūrą iki 200 laipsnių ir kepkite dar 20 min.

Kiaulienos kepsnys su obuoliais

Jums reikės:

Kiaulienos nugarinės

Alyvuogių aliejaus

Sviesto

Kelių skiltelių česnako

Kelių obuolių

Kelių svogūnų

Žiupsnelio druskos bei pipirų

Sultinio

Kelių šakelių čiobrelio

Gaminimas:

Nugarinę ištrinkite druska ir pipirais. Tuomet stipriai įkaitinkite didelę keptuvę arba kitą talpų indą, į ją įpilkite šlakelį aliejaus, įspauskite česnako skilteles ir iš visų pusių apskrudinkite kiaulieną. Tuomet iš keptuvės išimkite mėsą, sumažinkite kaitrą ir į ją įdėkite gabaliuką sviesto, suberkite smulkintus obuolius bei svogūnus, smulkintus čiobrelius.

Juos vartydami kepkite kelias minutes, kol gražiai apskrus. Tuomet į kitą indą sudėkite mėsą, obuolius bei svogūnus, įpilkite šiek tiek sultinio, uždenkite dangčiu ir apie pusvalandį viską patroškinkite orkaitėje, 180–200 laipsnių temperatūroje. Iškepus mėsai leiskite „pailsėti“ apie 10 min. Vėliau supjaustykite riekelėmis, o obuolius patiekite kaip garnyrą. Jeigu pageidaujate, iš gauto obuolių ir svogūnų mišinio galite pasidaryti puikų padažą. Mėsą patiekite su mėgstamu garnyru. Skanaus!

TAIP PAT SKAITYKITE