Vėlyva vasara – slyvų metas. Ir nors jomis dažniausiai gardiname kompotus, pyragus ar kitus saldumynus, šie kaulavaisiai gali tapti puikiu pikantiškų patiekalų akcentu. Svarbiausia – nebijoti eksperimentuoti. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad slyvos – pirkėjų mėgstamas vaisius, o daugiausia jų parduodama rugsėjo mėnesį.
„Slyvos – mūsų šalyje mėgstamas vaisius. Nors jos tarp lietuvių populiarios jau vasarą, pagal pardavimų duomenis daugiausiai slyvų yra parduodama ankstyvą rudenį, rugsėjo mėnesį. Be to, pastebime, kad pirkėjai dažnai dairosi ir kitų kaulavaisių. Persikai ar nektarinai taip pat neretai patenka į jų krepšelius“, – teigia V. Budrienė.
Ir desertams, ir prie mėsos
Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, sako, kad slyvos itin plačiai naudojamos ir kulinarijoje.
„Šie vaisiai puikiai tinka pyragų, keksiukų, tartalečių gamybai. Iš jų gaminami gaivūs sorbetai. Taip pat iš slyvų verdami džemai, kurie puikiai tinka prie saldžių blynų, varškėčių ar vaflių, ir čatniai, kuriais gardinami sūriai ar mėsos patiekalai. Slyvomis galima gardinti įvairiausius padažus, gaminti salsas, salotas, išskirtinio skonio pridėti plovams ar kitiems ryžių bei kuskuso patiekalams“, – sako J. Sabaitienė.
Be to, slyvos ypač tinka prie paukštienos ar kiaulienos, baltos žuvies patiekalų. Džiovintomis slyvomis populiaru įdaryti vištieną arba gaminti jomis įdarytus kiaulienos suktinukus.
Pasak J. Sabaitienės, pastaruoju metu sparčiai populiarėja ir ant grilio keptos, karamelizuotos slyvos, kurios dera ne tik su ledais, maskapornės sūriu ir plakta grietinėle, bet ir yra puikus garnyras kiaulienos arba paukštienos patiekalams. Pavyzdžiui, slyvas prie keptos paukštienos galima patiekti tiek vienas, tiek supjaustytas gabaliukais ir įmaišytas į įvairiausias salotas. Svarbiausia tinkamai subalansuoti skonius ir tokioms salotoms pasirinkti rūgštesnį padažą, kad šis „atsvertų“ slyvų saldumą.
Galima net marinuoti
Dar vienas įdomus slyvų panaudojimo būdas – marinavimas. Šis būdas yra ypač populiarus Kinijoje. Be to, marinuotas slyvas itin paprasta pasigaminti ir namuose. Joms pasigaminti reikės kelių paprastų ingredientų: dviejų puodelių ryžių acto, puodelio paprastojo acto, vandens, kelių puodelių rudojo cukraus, pusės puodelio druskos, gvazdikėlių, anyžių, pankolio sėklų, cinamono lazdelių, ir, žinoma, slyvų.
Pirmiausia abiejų rūšių actą, vandenį, cukrų bei druską reikėtų supilti į didelį puodą ir užvirti, kol cukrus ir druska ištirps, o marinatas šiek tiek sutirštės. Tuomet slyvas ir prieskonius sudėti į stiklainius ir užpilti gautu marinatu. Galiausiai sandariai užsukti, atvėsinti ir padėti tamsioje vietoje. Taip paruoštos slyvos kokybiškos išliks iki pusės metų.
J. Sabaitienė dalijasi ir dar keliais receptais, kuriuose išradingai panaudosite slyvas.
Vištiena su slyvomis ir persikais
Jums reikės:
3 stambiai supjaustytų slyvų
1 stambiai supjaustyto persiko
1 smulkiai supjaustytos slyvos
1 smulkiai supjaustyto persiko
¼ puodelio natūralių vaisių sulčių
1 žiupsnelio maltų raudonųjų pipirų dribsnių
1 žiupsnelio maltos paprikos
1 žiupsnelio cinamono
3 vištienos krūtinėlių
Žiupsnelio druskos ir juodųjų pipirų
Aliejaus
Gaminame:
Įkaitinkite orkaitę iki 190 laipsnių, aliejumi apšlakstykite kepimo skardą. Į trintuvą supilkite sultis, suberkite raudonųjų pipirų dribsnius, papriką ir cinamoną, sudėkite stambiai supjaustytas 3 slyvas ir persiką. Viską sutrinkite iki vientisos masės. Vištieną pabarstykite druska ir pipirais ir dėkite į paruoštą kepimo formą. Vištieną užpilkite maždaug 3/4 paruošto vaisių padažo. Likusį padažą atidėkite į šalį. Vištieną kepkite įkaitintoje orkaitėje kepkite apie 50 minučių. Galiausiai iškepusią vištieną išimkite iš orkaitės, apibarstykite likusiu padažu ir smulkiai supjaustytais persikais bei slyvomis.
Trapios tešlos slyvų pyragas
Jums reikės:
Tešlai:
150 g smulkių miltų
100 g rupių miltų
Žiupsnelio druskos
125 g sviesto
1 kiaušinio
2 v. š. medaus
2 v. š. šalto vandens
Įdarui:
1 kg slyvų
2 v. š. medaus
1 citrinos sulčių
3 v. š. slyvų džemo
50 g smulkintų graikinių riešutų
Gaminame:
Dubenyje sumaišykite abiejų rūšių miltus bei druską, suberkite kubeliais supjaustytą šaltą sviestą ir rankomis įminkykite jį į miltus, kol gausite trupinių tekstūros tešlą. Į trupinius įmuškite kiaušinį, sudėkite medų, supilkite vandenį ir toliau minkykite, kol tešla taps vientisa. Įvyniokite ją į maistinę plėvelę ir palikite šaldytuve 15–20 minučių. Nuplaukite slyvas, perpjaukite jas pusiau ir išimkite kauliukus. Kiekvieną puselę suraižykite plonais griežinėliais – pjaukite ne iki galo, kad jos neiširtų – ir apšlakstykite medumi bei citrinos sultimis. Plonai iškočiokite atvėsusią tešlą ir išklokite ja kepimo formą. Keletoje vietų pradurkite tešlą šakute, tuomet užtepkite džemo, suberkite smulkintus graikinius riešutus ir išdėliokite paruoštas slyvas. Pašaukite kepimo formą į orkaitę, įkaitintą iki 180 °C, ir kepkite 40 minučių.
Keptos slyvos su medumi ir čiobreliais
Jums reikės:
6 kietų, pusiau perplautų slyvų
2 arbatinių šaukštelių medaus
Šlakelio alyvuogių aliejaus
Žiupsnelio šviežių čiobrelių lapų
Žiupsnelio druskos
Gaminame:
Iki vidutinės ugnies įkaitinkite grilių. Tuomet slyvas apšlakstykite medumi, aliejumi, pabarstykite čiobrelių lapais ir žiupsneliu druskos. Slyvas sudėkite ant įkaitinto grilio ir vartydami kelias minutes kepkite, kol šios gražiai karamelizuosis. Patiekite su ledais, jogurtu arba plakta grietinėle. Skanaus!