Pagal populiarumą, riebalų nusiurbimo operacijos pasaulyje yra antroje vietoje. O tokiose šalyse kaip Graikija, Brazilija, Meksika ar Indija – netgi pirmoje. Kasmet jos atliekamos beveik 2 mln. pacientų.
Lietuvoje stebima kita tendencija. Pasak ekspertų, riebalų nusiurbimo operacijų mažėja. Kodėl taip yra? Ar mes pradėjome sveikiau gyventi ir turime mažesnį riebalinį sluoksnį?
Dalis tiesos tame yra, sako SV Plastinės chirurgijos centro ekspertė, Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Karolina Venslauskaitė.
„Tradicinis riebalų nusiurbimas atliekamas vis rečiau ir, dažniausiai, vyresnio amžiaus pacientams. Papildomai yra daroma ir kitos procedūros: pavyzdžiui, odos pertekliaus šalinimas ar pilvo plastika, išvaržų operacijos“, – sako ekspertė.
Riebalų nusiurbimas taikomas, kai kūno apimtys yra per didelės. Dažniausiai siurbiama nuo juosmens, pilvo, šlaunų, kelių, žastų. Tam tikrais atvejais atliekama ir taip vadinama 360 laipsnių operacija, kai vienu metu šalinamas riebalų perteklius nuo pilvo zonos ir nugaros.
„Dažnu atveju, tai labiau medicininės nei estetinės operacijos, – sako ekspertė. – Pacientus kamuoja stuburo skausmai, pilvo tiesiųjų raumenų išvaržos.“
Tačiau, tokių operacijų mažėja. Jas vis dažniau keičia, taip vadinamos, kūno kontūravimo arba modeliavimo operacijos. Jų metų šalinamas minimalus riebalų kiekis.
„Tam tikra prasme, kuriame tobulą, atletišką kūną. Siurbiame riebaliukus probleminėse vietose – ten, kur neįmanoma sutvarkyti dietos ar sporto pagalba. Tada paciento riebalais didiname sėdmenis, krūtinę ar kitą vietą, kur trūksta pilnumo“, – pasakoja K. Venslauskaitė.
Tokių operacijų metu šalinamų riebalų kiekis yra gerokai mažesnis, tad ir kūno pažeidimai lengvesni, kaip ir gijimo laikotarpis. Šios operacijos itin populiarios jaunesnių pacientų tarpe.
„Tokiu operacijų metu išryškinamas pilvo presas, centrinė pilvo liniją. Gražiai suformuojamas juosmuo. Būna šaliname nedideles riebalų sankaupas nugaroje ties mentėmis nuo liemenėlės. Tam tikrose šlaunų vietose, ties keliais, – vardina specialistė. – Riebalų perteklių galime panaudoti užpildant klubų zonoje susiformavusias duobutes ar padidinti sėdmenų, krūtų apimtį.
Pasak SV plastinės chirurgijos centro ekspertės, labai dažnai Lietuvoje įsivaizduojama, kad kūno kontūravimas atliekamas su įvairiais aparatais, neinvaziniu keliu. Taip, siūlomos ir tokios procedūros, tačiau jos rezultatų beveik neduoda: geriausiu atveju kūno formas sumažinsite vos vienu kitu centimetru.
„Tik operaciją gali jums duoti ilgalaikį rezultatą. Vis dėlto aparatinis gydymas, sakyčiau, privalomas po operaciniu laikotarpiu. Pavyzdžiui riebalų tirpdymas kavitacijos aparatu, limfodrenažiniai masažai ne tik pagražins kūno formas, bet ir padės limfai išsivaikščioti, išvengsite nelygumų operuotose vietose“, – sako Karolina Venslauskaitė ir pabrėžia, jog operacijos sėkmė tiesiogiai priklauso nuo to, kaip pacientas laikosi režimo.
Po riebalų nusiurbimo ar kūno kontūravimo operacijos būtina nešioti kompresinius tvarsčius, specialius apspaudžiančius rūbus ar korsetą nuo 3 iki 6 savaičių. Riboti fizinį krūvį. Pradžioje gali matytis kraujosruvos, bet jos išnyksta ir pabrinkimo nelieka po savaitės ar dviejų. Kūno kontūras visiškai susiformuoja maždaug po 3–4 mėnesių.
„Ne mažiau svarbus ir pasiryžimas gyventi sveikai. Dar prieš operaciją, likus keliems mėnesiams, pacientams rekomenduojame išbandyti sveiką mitybą, sportą. Taip siekiame juos įpratinti prie sveikos gyvensenos pooperacinius periodu, kad rezultatai išliktų tikrai ilgam“, – sako K. Venslauskaitė.