Patarimai, kaip išsiugdyti įprotį skaityti knygas

Knygų skaitymas

Nauji metai kasmet ateina su įkvėpimu atsikratyti žalingų įpročių, mažiau nervintis ar su nauja jėga pažadinti visas savo viduje glūdinčias galias. Tarp kasmetinių pasižadėjimų – „mesti rūkyti“, „numesti svorio“ ar „mažiau išlaidauti“, „skaityti daugiau knygų“ yra vienas populiariausių naujametinių tikslų.

Kaip knygų skaitymą paversti kasdieniu įpročiu, kurio pavyktų laikytis, ir kodėl verta tai daryti – interneto knygynas patogupirkti.lt dalijasi populiariausiais patarimais bei pristato pasaulinių garsenybių skaitymo įpročius.

Sveikas įprotis

Kodėl knygų skaitymas yra įprotis, kurį verta įdiegti savo kasdienėje rutinoje? Viena pagrindinių priežasčių – skaitant knygas yra suaktyvinama smegenų veikla. Tuo metu ne tik įsijungia daugybė smegenų neuronų, šis procesas taip pat teigiamai veikia atmintį, tad knygų skaitymas padeda išvengti atminties praradimo problemų, pavyzdžiui mažina demencijos arba Alzheimerio ligų riziką. Šiame straipsnyje rasite net 20 priežasčių kodėl verta skaityti knygas.

Kita svari priežastis – tai dėmesio koncentravimas. Šiais laikais, kai žmogaus laisvalaikyje dominuoja serialų žiūrėjimas ar naršymas socialinėse erdvėse, dėmesys yra nuolat blaškomas ir susikoncentruoti darosi vis sudėtingiau. Skaitymo kultūra dabar taip pat pasikeitė – vis dažniau knyga skaitytoją pasiekia elektroniniu arba audio knygų formatu. Visgi, dažniausiai taip skaitant (arba klausant) knygas, dėmesį nuolatos blaško elektroniniame prietaise iššokantys pranešimai, tad popierinių knygų nauda vis dar nepralenkiama.

Vis labiau greitėjančiame pasaulyje knygos taip pat suteikia galimybę sulėtėti ir nurimti, besimėgaujant procesu. Jos yra puiki išeitis norintiems numalšinti stresą ir svajojantiems apie geresnę miego kokybę. Patariama bent vieną ar dvi valandas prieš miegą neleisti laiko prie ekranų, o verčiau pasiimti į rankas knygą – toks vakarinis ritualas palengvins perėjimą iš budrumo į ramybės būseną ir nuteiks kūną kokybiškam poilsiui.

Planuokite laiką skaitymui

Jei knygų skaitymas yra vienas iš įpročių, kurį norisi įvesti į savo kasdienę rutiną, rekomenduojama nustatyti, kiek laiko ar puslapių planuojama perskaityti per dieną. Galite skirti 15 minučių skaitymui ryte prieš išeinant į darbą, o galbūt perskaityti visą skyrių vakare vietoj televizoriaus žiūrėjimo? Paverskite skaitymą kasdieniu ritualu, kuris ilgainiui virs įpročiu. Svarbu įtraukti skaitymo procesą į savo dienotvarkę ir stengtis laikytis jo nuosekliai.

Pasak „Įpročių akademijos“ įkūrėjo ir bestselerio „Atominiai įpročiai“ autoriaus James Clear atlikto tyrimo, naują įprotį paversti kasdieniu, beveik automatiškai atliekamu veiksmu užtrunka apytiksliai 66 dienas. Tad svarbu įsivertinti, kaip stipriai norima įtvirtinti naują įprotį, o tada su kantrybės ir valios  pagalba pasistengti vardan naujo naudingo įpročio.

Kartu su savimi nešiokitės knygą

Išeidami iš namų, kartu su savimi nepamirškite pasiimti ir knygos. Jei dieną bus laisva akimirka, kai teks laukti – ar tai būtų laukiant eilėje vizitui pas gydytoją ar lūkuriuojant, kol vaikui baigsis būrelis, vietoj naršymo po socialinius tinklus savo telefone, galėsite prasmingai praleisti laiką ir paskaityti. O kad netektų kartu su savimi tampytis sunkios, kelis kilogramus sveriančios knygos, rekomenduojame pasirinkti mažo formato leidinius, kurie neužims daug vietos ir netaps didele našta. Keli tokių knygų pavyzdžiai: Erich Fromm „Menas mylėti“, Anna Lembke „Dopamino tauta“, Eglė Frank „Mirę irgi šoka“ bei Sandra Brown „Širdies klystkeliai“.

Praleiskite mažiau laiko prie ekranų

Visiems gerai žinoma, tačiau sunkiai įgyvendinama taisyklė: mažiau laiko praleidžiant prie kompiuterio, naršant po socialinius tinklus ar žiūrint televizorių, atsiras daugiau laiko knygoms! Ekranai tapo daugelio žmonių laiko valgytojai, tad sąmoningai stebint, kiek laiko per dieną užtrunkate prie ekranų, šias valandas galite paversti vertingu laiku su knyga.

Susidarykite knygų sąrašą

Užrašų knygelėje, telefone, o galbūt kompiuterio darbalaukyje sukurkite norimų perskaityti knygų sąrašą. Vien užrašinėjant knygų, kurias seniai svajojote perskaityti, tačiau niekad tam nerasdavote laiko, pavadinimus, kils noras pasinerti į jose pasakojamas istorijas. O koks nuostabus jausmas aplanko, kai perskaičius knygą iš sąrašo, ją galima iš ten išbraukti! Taip pat įdomu susidaryti ir perskaitytų knygų sąrašą, kuris metų gale atskleis, kiek per metus pavyko perskaityti knygų.

Skaitykite savo vaikams

Jei turite vaikų, pradėkite skaityti knygeles jiems. Taip ne tik sukursite naują šeimos ritualą, bet ir padėsite suformuoti vaikų skaitymo įprotį ir supažindinsite atžalas su stebuklingu knygų pasauliu. O be to, skaitydami vaikams ir kokybiškais su jais leisdami laiką, tuo pačiu ugdote ir skaitymo įprotį sau.

Skaitykite tai, kas įtraukia

Rinkitės knygas, kurios tikrai patraukia dėmesį ir jų skaitymas netampa kančia. Net jeigu tai ir nėra literatūros šedevrai, svarbiausia, jog pasirinkta knyga sukeltų norą skaityti. Ar tai bebūtų Stepheno Kingo siaubo istorija, Nicholas Sparks romanas ar kraują stingdantis Chriso Carterio detektyvas, kol skaitymo įprotis dar tik formuojasi, verčiau rinkitės įtraukiančią knygą su dominančia tema, kad nepristigtų motyvacijos verčiant puslapį po puslapio.

Norintiems susipažinti su įpročių formavimu iš arčiau ir išmokti juos teisingai suformuoti, taip pat rekomenduojame perskaityti kitų autorių knygas apie įpročius: Charles Duhigg „Įpročio galia“, Jen Sincero „Badass Habits. Sąmoningumas ir kasdienis tobulėjimas, kad įpročiai išliktų ilgam“ bei Wendy Wood „Geri įpročiai, blogi įpročiai“.

Kaip skaito garsenybės?

Kartais geriausia teisingų įpročių mokytis iš sėkmės istorijų ir tinkamų pavyzdžių. Tad koks santykis su knygomis sieja visame pasaulyje žinomus žmones?

„Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas yra aktyvus skaitytojas, dažnai dalijamuose interviu minintis skaitymo naudą. Kasmet jis stengiasi perskaityti po 50 knygų arba po 1 knygą per savaitę. Be to, labiausiai sužavėjusių knygų apžvalgas jis skelbia savo asmeniniame tinklaraštyje. Vienos mėgstamiausių B. Gateso visų laikų knygos – W. Timothy Gallwey „Vidinis teniso žaidimas“ bei Anthony Doerr „Neregimoji šviesa“.

O štai turtingiausiu pasaulio žmogumi laikomas „SpaceX“ bei „Tesla Motors“ įkūrėjas Elonas Muskas teigia išmokęs, kaip statyti raketas būtent iš knygų. Prieš tapdamas visame pasaulyje žinomu verslininku, E. Muskas teigia knygoms skirdavęs netgi po 10 valandų per dieną, o labiausiai mėgdavęs mokslinę fantastiką.

„Amazon“ įkūrėjas Jeff Bezos dabartinę elektroninės komercijos imperiją pradėjo būtent dėl savo pomėgio skaityti ir pirmiausia „Amazon“ įkūrė kaip internetinių knygų kompaniją. Anot J. Bezos, viena iš daugiausia įtakos jo verslo sprendimams ir stiliui turėjusi knyga buvo Kazuo Ishiguro „Dienos likučiai“.

Legendinė amerikiečių laidų vedėja Oprah Winfrey knygas vadina „keliu į asmeninę laisvę“ ir aktyviai skatina skaityti knygas savo laidose bei knygų klubuose. Išmokusi skaityti būdama 3-ejų, O. Winfrey buvo skatinama skaityti daug knygų ir nuo 9-erių tėvams turėdavo pateikti perskaitytų knygų apžvalgas. Garsenybė taip pat siūlo šiuo geru įpročiu užkrėsti ir savo vaikus – kartu eiti į biblioteką ar knygyną išsirinkti knygų ir susitarti, kad per dieną bent 15-30 minučių būtų skirta skaitymui.

Vienas sėkmingiausių NBA krepšininkų LeBron James teigia knygas skaitantis siekiant atsipalaiduoti prieš ir po rungtynių. Jis paneigia mitą, esą sportininkai su skaitymu nedraugauja, o viena mėgstamiausių jo knygų serijų – Suzanne Collins „Bado žaidynės“.

TAIP PAT SKAITYKITE