Druska ir pipirai – šiuos du pagrindinius prieskonius galima rasti kone kiekvienuose namuose, o ir jie beveik visada atsiduria kepamai mėsai naudojamame marinate. Tačiau maisto ekspertai pastebi, jog yra gausybė būdų, kaip paįvairinti mėsos marinavimą: nuo egzotinių vaisių iki juodosios arbatos. Vis dėlto, egzistuoja tam tikros taisyklės, kurių paisyti turėtų kiekvienas grilio entuziastas.
Teigiama, jog tinkamai naudojamas marinatas gali suminkštinti mėsą ir suteikti jai sultingumo. Be to, net ir kepant „kietesnę“ mėsą, pavyzdžiui, kiaulienos kumpį ar vištienos krūtinėlę, gerai parinktas marinatas dar labiau išryškina patiekalo skonį. Tačiau tam būtina naudoti tik kokybiškus produktus ir reikiamais kiekiais – jei kurio nors ingrediento būtų per daug ar jo trūktų, patiekalas prarastų nemažai skonio savybių.
5 žingsniai iki tobulo marinato
Sakoma, kad geram marinatui užtenka vos kelių ingredientų, tačiau jų įvairovė – tikrai didelė. Laimei, pakanka žinoti vos kelias bazines taisykles, kurios padės paruošti ir paskaninti vasaros kepsnius.
1–as žingsnis: pasirūpinkite kokybiškais ingredientais.
Balansas tarp riebalų, rūgšties ir prieskonių – tokia yra gero marinato paslaptis.
Riebaluose puikiai tirpsta įvairūs prieskoniai, kurie marinuojamai mėsai ir perduoda skonines savybes bei išlaiko kepsnio sultingumą. Jie taip pat padeda subalansuoti bendrą skonį ir neleidžia dominuoti pernelyg aštrioms ar rūgščioms natoms. Marinatui galima pasitelkti alyvuogių, sezamo sėklų aliejų, jogurtą, majonezą ir kitus produktus, turinčius daug riebalų.
Tuo metu rūgštis susilpnina paviršinius mėsos baltymus ir natūraliai sustiprina jos skonį. Pasirinkti tikrai yra iš ko: citrusinių vaisių sultys, balzaminis ar obuolių sidro actas, pasukos ir pan. Jei sandėliuke dar yra bent vienas stiklainis raugintų agurkų, jų skysčio taip pat galima įpilti į marinatą.
Tačiau atogrąžų vaisiai, pavyzdžiui, kiviai, išskiria ir įvairius fermentus, kurie ardo mėsos struktūrą. Tad, nusprendus mėsą marinuoti su skaniais, bet rūgščiais vaisiais, mėsos tokiame marinate nereikėtų palikti per naktį – ji gali tiesiog iširti ir subyrėti.
Galiausiai, prieskoniai ir prieskoninės žolelės – praktiškai viską galima paversti marinato dalimi. Tradicijų gerbėjams pravers čiobreliai, laiškiniai česnakai, bazilikai, garstyčios. Ištroškusieji egzotikos gali išmėginti aitriosios paprikos miltelius, imbierą, karį. Vietos mėsos marinate atsiras ir mėtų lapeliams – būsimam patiekalui jie suteiks maloniai stebinančio gaivumo.
Nors tarp bazinių ingredientų nepatenka, marinuojant mėsą verta pasitelkti ir cukrų ar kitus saldiklius. Jie maistui suteikia kompleksiškumo, t. y. padeda atsiskleisti papildomiems skoniams. Tam galima panaudoti medų, agavų sirupą ar netgi dažno namuose aptinkamą pomidorų padažą.
2–as žingsnis: neskubėkite su druska.
Nors druska – esminis beveik visų patiekalų prieskonis, kurio taip ir norisi įberti į mėsai skirtą marinatą, „Lidl“ ekspertai pataria nepersistengti, nes druska išsausina mėsą. Taip nutinka todėl, kad sūrumas į mėsą skverbiasi gilyn, ardydamas raumeninę struktūrą. Druskos patartina užberti tik ant jau iškeptos kiaulienos, jos kepsnius ar šašlyko gabaliukus palikus 5–10 minučių pailsėti uždarame inde.
3–as žingsnis: nepersistenkite su kiekiu.
Mityboje svarbiausia – saikas, ir tai tinka kalbant apie kepamai mėsai skirtą marinatą. Nesiveliant į labai tikslius gramų ir mililitrų skaičiavimus, užtenka įsiminti paprastą proporciją: vienam kilogramui mėsos – viena kupina stiklinė marinato. Jei po ranka nėra stiklinės, tokį kiekį marinato galima pasemti dviem saujomis. Mėsa neturi plaukioti marinate – kitaip perteklių teks išmesti, nes pakartotinai panaudoti jo neleidžiama.
4–as žingsnis: pasirūpinkite saugumu.
„Lidl“ ekspertai pabrėžia, kad mėsą marinuoti reikėtų tik šaldytuve – laikant ją kambario temperatūroje gali atsirasti nepageidaujamų, sveikatai pavojingų bakterijų, o tai, tikėtina, pasibaigtų apsinuodijimu. Dėl to taip pat patariama išmesti marinato likučius ir nenaudoti jų kaip padažo ar kitam patiekalui gaminti.
Taip pat verta įsidėmėti, kad nerekomenduojama mėsos ir kitų maisto produktų marinuoti metaliniuose induose – metalas gali sureaguoti su marinate esančiomis rūgštimis, ir taip pakeisti būsimo patiekalo skonį.
5–as žingsnis: turėkite kantrybės.
Mėsai tinkamai susimarinuoti reikia pakankamai laiko, ir trukmė skiriasi priklausomai nuo jos rūšies, pavyzdžiui, vištienai užtenka nuo pusvalandžio iki trijų valandų, žuviai ir jūros gėrybėms – vos 15 minučių, bet ne ilgiau valandos. Žuvies mėsa – minkšta, todėl per ilgai marinuojama ji ištęžta ir pasidaro nebetinkama kepti.
Ilgiausiai marinuoti teks raudoną mėsą: kiaulieną, avieną, veršieną – mažiausiai pusvalandį, arba net per visą naktį. Taip yra todėl, kad raudona mėsa – kietesnė, turinti daugiau raumeninių skaidulų.
Skubantiems bei norintiems greito ir kokybiško rezultato, kai nebereikia apie nieką galvoti, „Lidl“ ekspertai siūlo išbandyti kepti jau paruoštus „Grill & Fun“ prekių ženklo linijos produkciją: marinuotus vištienos petelius su rūkytų paprikų marinatu, pjaustytą vištienos krūtinėlės filė marinate, kiaulienos mentės šašlyką majonezo marinate ir daugybę kitų skanių produktų. Juos telieka iškepti, ir jau galima skanauti!
Kiaulienos nugarinės šašlykai juodosios arbatos marinate
Galvojate, kad arbata dera tik su sausainiais ir sumuštiniais? Galvokite iš naujo – ji puikiai gali pagardinti net ir kepamą mėsą. „Lidl“ ekspertai siūlo išmėginti kiaulienos nugarinės šašlykus, marinuotus juodojoje arbatoje.
Jums reikės:
1 kg kiaulienos nugarinės
100 g juodosios arbatos (birios, ne pakeliuose)
1 l verdančio vandens
Druskos, pipirų pagal skonį
Norimų šviežių daržovių: pomidorų, agurkų, svogūno laiškų ir kt.
Paruošimas:
Užplikykite arbatą verdančiu vandeniu ir palikite ją mažiausiai 15 minučių. Užplikytas arbatžoles galite laikyti ir ilgiau – taip išgausite intensyvesnį skonį. Praėjus nustatytam laikui, nukoškite arbatžoles.
Kol arbata vėsta, pasiruoškite mėsą. Supjaustykite ją ne mažesniais kaip 1,5 cm dydžio gabalėliais ir sudėkite į stiklinį ar molinį dubenį. Supilkite arbatą – mėsą joje palikite ne mažiau kaip 3 val. Arbata suminkštins mėsą ir suteiks jai maloniai tamsų, auksinį atspalvį.
Prieš pat kepimą, išimkite mėsą iš marinato, užbarstykite druskos bei pipirų, jais švelniai įtrinkite šašlykus ir kepkite ant ugnies. Iškeptus šašlykus apibarstykite supjaustytais šviežiais svogūno laiškais, greta patiekite kitų šviežių, mėgstamų daržovių. Skanaus!